טיל של משמרות המהפכה מוצג בטהראן
צילום: אי-פי

"איראן הגדילה את היקף ייצור הטילים שלה פי שלושה"

בכיר במשמרות המהפכה טען כי תכנית הטילים של הרפובליקה האסלאמית צוברת תאוצה: "פעם היינו צריכים לספק הרבה הסברים, עכשיו כבר לא"
רויטרס
07 במרץ 2018
10:35

איראן הגדילה את היקף ייצור הטילים שלה פי שלושה – כך הכריז היום (רביעי) בכיר בשורות משמרות המהפכה. הבכיר, אמיר עלי חג'יזדה, צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", מבלי לציין באילו סוגי טילים מדובר או ביחס לאיזו תקופה חל הגידול.

"פעם היינו צריכים לספק הרבה הסברים לכמה גופים בנוגע לפעולות שלנו. עכשיו זה כבר לא כך", צוטט חג'יזדה, ראש חטיבת האוויר והחלל במשמרות המהפכה. "כעת, הייצור שלנו גדל פי שלושה ביחס לעבר".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר אתמול פעם נוספת מפני האיום הנשקף מאיראן בנאום שנשא בוועידת השדולה היהודית בארצות הברית (איפא"ק). "בפעם האחרונה שדיברתי כאן הזהרתי מהסכם הגרעין שמאיים על הישרדות ישראל, על שלום האזור ועל שלום העולם", אמר נתניהו. "הזהרתי שלא ניתן לסמוך על המשטר באיראן. צריך לעצור אותם – ואנחנו נעצור אותם".

לדבריו, "איראן מרחיבה את האימפריה שלה למדינות שכנות ועכשיו הם בונים בסיסים בסוריה. רוצים לבנות גשר בין טרטוס לטהרן והם רוצים להביא את הצי שלהם קרוב יותר לישראל כדי לתקוף אותנו. אני לא אתן לזה לקרות. לא ניתן לאיראן לפתח נשק גרעיני - לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם".

ברקע דבריו של נתניהו ניצב האיום של ארצות הברית לסגת מהסכם הגרעין בין הרפובליקה האסלאמית לבין המעצמות בחודש מאי הקרוב, אלא אם לפחות שלוש מדינות אירופיות שחתמו עליו יסייעו "לתקן אותו". למרות זאת, בכירים בטהראן התעקשו בתקופה האחרונה כי תכנית הטילים האיראנית "אינה נתונה למשא ומתן".

בראיון שהעניק אתמול לכאן חדשות, אמר הגנרל הסורי בדימוס זוהיר אל-סאקת, שעומד כיום בראש המרכז לאיתור ומעקב אחר השימוש בנשק כימי הממוקם באזור בריסל, כי איראן בונה ועורכת ניסויים בטילים לטווח קצר עד בינוני עם ראשי חץ כימיים בשטח סוריה. לטענתו, "איראן ממשיכה להיות ספק מרכזי של נשק כימי למשטר הסורי, בצד פיתוח עצמאי של כלי נשק כימיים בשטח סוריה. חלק גדול ממלאי הנשק הכימי שמוסתר מוועדת הפיקוח הבינלאומית הועבר גם לידי החיזבאללה".

עוד אמר אל-סאקת: "בשלושה מרכזים שונים בסוריה מפתחים מדענים, טכנאים ואנשי צבא איראנים טילים בעלי ראשי חץ כימיים לטווח של 5 עד 35 קילומטר, שנועדו לשמש לפעולות צבא בתוך שטח סוריה אך גם לפעולות מעבר לגבול". לדברי הגנרל אל-סאקת, צבא סוריה והמיליציות התומכות בו מבצעים התקפות יומיומיות על האוכלוסיה, שבהן נעשה שימוש בגז כלור.