t
First Aid Kit
יח"צ

בחירות העורכים - כאן 88 | 6.3.2018

עדכון אחרון 6.3.2018
מערכת כאן
07 במרץ 2018
14:02

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו.

לי גאון ואלון עדר – כי אתה שלי

אחרי שני אלבומים החליטה היוצרת לי גאון להתמקד בשירים שמשקפים את השפעותיה המוזיקליות. האלבום "גולם פרפר" הוא שיתוף פעולה עם הגיטריסט והמפיק המוזיקלי ערן ויץ והסנונית הראשונה מתוכו היא הדואט המקסים "כי אתה שלי" עם אלון עדר (תרגום של הסטנדרט האמריקאי You Belong to Me). השיר שהתפרסם בשנת 52 בזכות הביצוע של הזמרת ג'ו סטאפורד, נכתב ואף בוצע לפני כן בתקופת מלחמת העולם השנייה כתחינה של אישה לחייל שיחזור אליה ויזכור שלא משנה מה, הוא שייך לה. מאז הוא זכה למאות גרסאות כולל אחת של בוב דילן, אז באמת הגיע הזמן לגרסה כחול לבן.

Twin Tree Grove Feat. Gal De Paz - Preaching to the Choir

היוצר עופר עמיחי תמיד רצה ליצור עם אחרים אבל איכשהו זה לא קרה ובמשך שנים הוא תר את הארץ לבדו, עד שלפני כשנתיים הוא אסף סביבו אנשים מוכשרים והקים את ההרכב Twin Tree Grove (השם לקוח מ-"בטלני הדהרמה", ספרו של הביטניק ג'ק קרואק). בסוף השנה שעברה הם הוציאו EP ראשון עם ארבעה שירים, ביניהם דואט עם זוגתו, הזמרת גל דה פז (The Paz Band, Lucille Crew). השיר נולד מזרם תודעה של מחשבות על האנושות ואחרי שעמיחי ביצע אותו בהופעה אקוסטית עם גל, הוא הבין שכך צריך להקליט את השיר. עם זאת, הלהקה הרגישה שמשהו חסר וזה נפתר בזכות הבסיסט ניר הורביץ שהציע להוסיף לשיר הרמוניום, כלי מקלדת אירופאי מהמאה ה-19 והשיר הושלם. עוד בהרכב החדש: אסף בן עזרא (קלידים), רוני בן עזרא (תופים) ושרון לוי (גיטרה).

Chris Cornell - You Never Knew My Mind

מאז ההצלחה יוצאת הדופן של Sittin' On) The Dock Of The Bay) שיצא לאחר מותו של אוטיס רדינג התרגלנו כבר למה שמכונה "שירים מהקבר". לרוב זה לא מוצדק, לרוב מדובר בשירים שהיוצרים המנוחים בחרו במודע להשאיר על רצפת העריכה. אבל לפעמים, רק לפעמים (כמו במקרה של אוטיס), מדובר בשירים שתוכננו להגיע לאוזנינו מלכתחילה. כך המקרה הפעם, עוד לא עברה שנה מאז מותו הטרגי של כריס קורנל, הפצע עוד לא הגליד והנה אנחנו מקבלים משהו שרק מגביר את הכאב כיוון שהוא מזכיר את גודל האבדה. האמת שהרגש עובד פה חזק שכן מדובר בשיר שכתב ג'וני קאש המנוח, יותר נכון פואמה, יותר נכון שתי פואמות שקורנל הלחים יחד באחת ההקלטות האחרונות בחייו. You Never Knew My Mind הוא סינגל ראשון מתוך אלבום חדש שמאגד שירים שכתב קאש בביצועים חדשים של מוזיקאים כמו אלביס קוסטלו, ווילי נלסון, בתו הבכורה רוזאן קאש ועוד. את האלבום Forever Words הפיק ג'ון קרטר קאש - הבן של ג'וני קאש והזמרת ג'וּן קרטר קאש.

First Aid Kit - Fireworks

ארבע שנים אחרי Stay Gold, אלבום הפריצה שלהן, האחיות סודרברג השוודיות סוף סוף חוזרות עם אלבום חדש, Ruins שמו. את האלבום הן יצרו עם לא מעט חברים וביניהם המפיק טאקר מרטין (My Morning Jacket, The Decemberists), הגיטריסט פיטר באק מ-R.E.M ומתופף להקת Wilco, גלן קוטצ'. האמת היא שלאלבום יש קצת הלך רוח יותר אפרורי (באופן יחסי), לעומת האלבומים הקודמים שכן הוא נוצר בצל התפרקות האירוסים הכושלים של האחות קלרה. עם זאת המתקתקות שמאפיינת את הצמד עדיין כאן והשילוב ניכר גם בשיר Fireworks. מדהים איך הן התפתחו מאז פרצו באמצעות היוטיוב. בניגוד ל-"גימיקים" אחרים שהצליחו שם, הן פרצו את המדיום, נפטרו מתווית הגימיק וזכו להכרה ואולי חשוב מכך הערכה במקומות הנכונים.

ממשיכים איתנו מהשבוע שעבר (לקריאה נוספת):

אריק אבר ורונה קינן – חתיכה מהלב
בן גולן ודורון טלמון – עד האופק
דודו טסה – צומת דרכים
חן לב ארי – אוטם שריר הלב
רוקפור – עיר לבנה, חיים באפור
שרון קידושין – תשמור עליי
Chris Stapleton – Either Way
Dan Auerbach - Up On a Mountain of Love
Inheaven – Sweet Dreams Baby
Isaac Gracie – Terrified
Loma – Joy
Nilufer Yanya - Thanks 4 Nothing
Ty Segall – My Lady's On Fire

רשימת השירים שעלו לדיון העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)