גיל לואיס והזמרת הבריטית סורי

השגריר שלנו בבריטניה

קוראים לו גיל לואיס, והוא כתב והפיק את השיר שיייצג את בריטניה באירוויזיון. תפסנו אותו לשיחה ושמענו ממנו גם מה הוא חושב על הלופר ששיגע את המדינה
סתיו זיו
10 במרץ 2018
20:00

אולי לא שמעתם, אבל יש לנו נציג נוסף באירוויזיון. גיל לואיס הוא יוצר ישראלי שחי בלונדון, והוא כתב את השיר שיייצג את בריטניה באירוויזיון הקרוב. ריאיון מהממלכה הבריטית.

היי גיל, אז חוץ מנטע שתייצג את ישראל באירוויזיון, גם אתה תייצג אותנו!  אתה יוצר ישראלי שחי בלונדון, ואתה כתבת, הלחנת והפקת את השיר STORM של הזמרת SuRie. ספר לנו קצת על השיר. 

בכל שנה לקראת עונת האירוויזיון ה-BBC מקיים מחנות כתיבה ברחבי בריטניה, ומזמין אליהם כותבי שירים מקומיים. השנה הם הזמינו אותי, שזה נחמד מצידם, והשיר של הקבוצה שלי (שכללה אותי, את חברתי הטובה ניקול בלייר ואת שון הרגרבס) בסופו של דבר ניצח. אני חושב שמה שכבש את הקהל, זה בעיקר הביצוע המצוין של הזמרת סו-רי, וגם הטקסט שיש בו רמיזה עדינה על הברקזיט. כלומר פניה לאירופה, שקצת (או קצת הרבה) שונאת כרגע את בריטניה, עם חיבוק אוהב ומסר של ״גם הסופה הזאת תסתיים, אז תצביעו לנו בבקשה!״.

אני חושב שמה שכבש את הקהל בסופו של דבר, זה בעיקר הביצוע המצוין של הזמרת סורי, וגם הטקסט שיש בו רמיזה עדינה על הברקזיט. כלומר פניה לאירופה, שקצת (או קצת הרבה) שונאת כרגע את בריטניה

איך מתבצעת בחירת השיר בבריטניה? 

השיר נבחר בצורה שקצת מזכירה את התהליך שהיה מתקיים בישראל בעבר. בשלב הראשון יש ועדה שבוחרת את השירים, ולאחר מכן מלהקים לכל שיר אמן מבצע, בעיקר זמרים יוצאי אקס-פקטור או תיאטרון מוזיקלי. בשלב הבא יש קדם אירוויזיון שבו שישה זמרים שונים מבצעים שישה שירים בתחרות של שעה וחצי, בלי פרסומות ובלי הסחות דעת. אחרי שלב הצגת השירים פותחים את ההצבעה לרבע שעה בלבד, ושקלול הקולות מורכב מ-50% הצבעת הקהל בבית, ו-50% הצבעה של ועדה מקצועית מסתורית שאין לנו מושג מי נמצא בה, אבל הייתי רוצה לדמיין שהיא מורכבת מפול מקרטני, ג׳ון לנון והמלכה אליזבת.

מה הרגשת ברגע שבו הכריזו על השיר כשיר הזוכה? 

התרגשות קצת מוגזמת, שכללה גם צווחות בקול פלצט צורם לתוך האוזן של זוגתי, תמר. לקח כמה ימים לעכל, והטלפון שלי כמעט עלה באש מרוב הודעות ושיחות נכנסות.
כבר יצא לך בעבר לכתוב שירים לתחרויות אירוויזיון? 

לא לכתוב, אבל יצא לי להקליט גיטרה לשיר ''מילים'' של הראל סקעת שייצג את ישראל באירוויזיון 2010 בנורווגיה, וזה בהחלט מרגשה לאללה לראות ולשמוע את הנגינה שלך מושמעת ברחבי אירופה. אני יכול רק לדמיין לעצמי איך זה ירגיש עם שיר שכתבתי והפקתי.

כמוזיקאי, מה אתה חושב על הלופר של נטע ברזילי שכל המדינה לא הפסיקה לדבר עליו בימים שאחר הזכייה? 

הלופר זה כלי שקיים המון שנים בתעשייה, ממש לא חדש או מהפכני בשנת 2018. קייטי טנסטל עשתה איתו להיטים בשנות ה-2000, ואד שירן מופיע איתו בכל הופעה, כולל בוומבלי. רק הוא, הגיטרה והלופר. זה מגניב לאללה שיש התעניינות בו וכמובן שזה בזכות נטע המהממת, שהיא מוזיקאית מדהימה, וגם משתמשת בו בצורה מאוד מוזיקלית. ובלי קשר יהיה בטח מאוד נחמד להסתובב איתה (ועם הלופר?) בליסבון. 

תן לנו המלצה ללופריסט (ככה אומרים?) שאתה אוהב במיוחד 

החביב עלי מכל הוא רג׳י וואטס, שהוא סוג של סטנדאפיסט-מוזיקאי משוגע שמאלתר את כל הסט שלו בכל הופעה מחדש, לעולם לא חוזר על שיר או על בדיחה . יצא לי לבלות איתו במסיבה של ה״לייט שואו״ בלונדון והוא הכי חמוד בעולם.

גיל המון בהצלחה. זה בסדר אם נאחל לך ולבריטניה לקחת את המקום השני? 

תודה! וזה בסדר, הכבוד הוא רק להיות מועמד. או משהו כזה.