איילת שקד
צילום: אוהד צוויגנברג, פלאש 90

שקד משיבה לנתניהו: "עדי מדינה הם כלי מקובל בחקירות"

שרת המשפטים הגיבה על המתקפה האחרונה של ראש הממשלה נגד מערכת אכיפת החוק: "יכול להגיד מה שהוא רוצה, אנו מדינה דמוקרטית". גורמים במערכת אכיפת החוק: "מתקפה של נתניהו נגד מנדלבליט - עניין של זמן"
מערכת כאן חדשות
08 במרץ 2018
07:58

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה הבוקר (חמישי) ברקע הביקורת של ראש הממשלה כי גיוס עדי מדינה הוא "כלי שמקובל בחקירות". בראיון בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', השיבה שקד לדברי ראש הממשלה, שטען כי מופעל לחץ על נחקרים "ללכלך על נתניהו", ואמרה: "הוא יכול להגיד עליהם מה שהוא רוצה, אנחנו במדינה דמוקרטית".

האזינו לראיון עם השרה שקד בכאן רשת ב':

שקד יצאה נגד הפרסום שיצא בשם מקורבים לניר חפץ השבוע, ושממנו עולה כי בני משפחתו של נתניהו השפיעו על קבלת החלטות ביטחוניות: "חלק מההדלפות ממש מגוחכות, כמו למשל שראש הממשלה לא נשמע לגורמי המקצוע. לא נבחרנו להיות בובות של הדרג המקצועי, ומותר לנו להחליט בניגוד לדעתם".

השרה מהבית היהודי קראה פעם נוספת להגיע לפתרון במשבר סביב חוק הגיוס. "הדבר הנכון הוא להעביר את חוק הגיוס בקריאה טרומית, לעבור עליו בפגרה ולחזור להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בקיץ", הסבירה. לטענתה, " המשבר הזה מאוד פתיר. ראשי המפלגות צריכים להחליט אם מישהו מהם מעוניין לגרור את המדינה לבחירות מיותרות".

במערכת אכיפת החוק לא הופתעו מהמתקפה ששיגר נתניהו נגד גיוס עדי המדינה, והבינו כי הביקורת הופנתה כלפי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, אף על פי שלא הזכיר את שמותיהם. גורמים בכירים במערכת אומרים זה תקופה כי מתקפה של נתניהו נגד היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, "היא לא שאלה של אם - אלא של מתי". עוד הבהירו הגורמים כי עדויות של עדי מדינה הן "חלק מהרכבת הפאזל של הראיות".

אתמול פרסם ראש הממשלה סרטון בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הוא תוקף בחריפות את המשטרה לאחר חתימת הסכם עד מדינה עם מקורבו ניר חפץ. "קראתי על אדם שנלקח לחקירה, מפעילים עליו מכבש לחצים, אומרים לו: 'שקר, תהיה עד מדינה' - והוא מסרב. קשה להאמין שבמדינת ישראל, בדמוקרטיה שלנו ב-2018, יש דברים כאלה".

נתניהו המשיך: "לוקחים אנשים שטוענים שהם ביצעו איזו עבירה, מכניסים אותם למעצר, מהלכים עליהם אימים, אומרים להם: 'החיים שלכם הסתיימו, החיים של המשפחה שלכם הסתיימו, אנחנו ניקח מכם כמעט הכל, גם את החירות שלכם. רוצים להיחלץ מזה? יש מוצא אחד – לכלכו על נתניהו'. כשיש משהו אמיתי לא צריך עד מדינה אחד, וכשאין שום דבר גם אלף עדי מדינה לא יעזרו". 

ביום שני חתם מקורבו של ראש הממשלה ניר חפץ על הסכם עד מדינה במסגרת תיק בזק, שבמסגרתו הוא יקבל חסינות מלאה ולא יועמד לדין פלילי או משמעתי, ללא עונש מאסר או קנס. בכך, הצטרף חפץ אל שלמה פילבר ואל ארי הרו, שהיו קרובים במיוחד לראש הממשלה וחתמו על הסכמי עד מדינה.

חפץ צפוי למסור מידע בכל הפרשות בהן מעורב ראש הממשלה, מלבד תיק הצוללות. כחלק מההסכם הוא התחייב למסור מסרונים והקלטות המפלילים את בני הזוג נתניהו. בסביבתו הסבירו את המניעים שהביאו אותו לחתום על ההסכם: "הוא לא היה מוכן לשכב על הגדר בשביל נתניהו או אחרים. הוא מעריך שעידן נתניהו הסתיים. הוא מעיד גם משיקולי טובת המדינה".

בהכנת הידיעה השתתפה תמר אלמוג