שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אקוניס: "הסיכוי להקדמת הבחירות הוא 50-50"

השר התייחס למשבר חוק הגיוס וביקר את התנהלות הסיעות החרדיות: "אי אפשר שהסחטנות תהפוך לאמנות". על חקירות רה"מ: "הוא תחת מתקפה גדולה"
מערכת כאן חדשות
08 במרץ 2018
09:35

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס התייחס הבוקר (חמישי) למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס ואמר כי לדעתו "הסיכוי לבחירות הוא 50-50, ואין פריצת דרך לפתרון המשבר". בראיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב' ביקר אקוניס את התנהלות הסיעות החרדיות: "אי אפשר שהסחטנות תהפוך לאמנות".

אקוניס הוסיף כי "עבודות הרכבת בשבת, למשל, מתבצעות בשקט בלי שהן מפריעות לאף אחד, ועל כך היה משבר גדול שבגללו ליצמן פרש מתפקידו. אחר כך היה את משבר המרכולים. הסקרים שמתפרסמים בשלושה שבועות האחרונים מחמיאים לנתניהו. אבל מפלגות הקואליציה לא צריכות בחירות, וגם המדינה לא צריכה בחירות כרגע".

האזינו לראיון עם אקוניס:

שר המדע והטכנולוגיה התייחס גם לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמקורביו שהפכו לאחרונה לעדי מדינה בתיקים נגדו. "כולם שווים בפני החוק", אמר אקוניס. "עד אשר אין פסק דין חלוט, ראש ממשלה לא צריך להתפטר מתפקידו. נתניהו נמצא תחת מתקפה גדולה והוא מגיב כפי שהוא מגיב".

מוקדם יותר התייחס חבר הכנסת יצחק וקנין מש"ס למשבר חוק הגיוס, ובראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' השמיע וקנין אמירות מעט יותר אופטימיות משל אקוניס: "לא נלך לבחירות, ויימצא פתרון. לש"ס יש אחריות מאוד כבדה לשמירה על הקואליציה הנוכחית, והיא צריכה להמשיך לתפקד.

"בסופו של דבר כל אחד יירד מהסולם שלו. הגיוס לצה"ל הוא ערך גדול מאוד, אבל לא פחות ממנו הוא ערך לימוד התורה ששומר על עם ישראל. כל מפלגות הקואליציה צריכות להתכנס ולמצוא פתרון". כשנשאל אם ש"ס תהיה מוכנה לשבת עם יאיר לפיד בממשלה, ענה וקנין כי "העדיפות של ש"ס היא ללכת עם הימין, ועם הליכוד בפרט, אבל אנחנו לא פוסלים שום אפשרות".

האזינו לראיון עם ח"כ וקנין:

נתניהו, שנמצא כעת בביקור מדיני בארה"ב, אמר אתמול בנושא חוק הגיוס: "מה שאני רוצה שהממשלה הזו תשלים את כהונתה בנובמבר 2019, ואני מדבר עם כל השותפים שלי על כך. אם הם יסכימו, זה מה שיקרה, ואם לא - נלך לבחירות. אני קורא לזה חורשת אקליפטוס - כמה מחבריי טיפסו על צמרות האקליפטוס. יש פתרון אם יש רצון טוב, אבל צריך לרדת מצמרות העצים".

גורם בכיר בפמליית ראאש הממשלה הוסיף כי יש ניסיון מצד נתניהו להביא להצעת חוק שמוסכמת על היועץ המשפטי לממשלה, ואחר כך גם על מספיק מחברות הקואליציה כדי להעביר חוק. ראש ממשלה מעוניין להבטיח שאף אחד לא יעזוב את הקואליציה עם אישור החוק, ולהגיע להסכמות עם שר הביטחון אביגדור ליברמן בנושא.