המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי: "איראן לא תדון עם ארה"ב ואירופה בנוכחותה במזרח התיכון"

בשיחה עם מטיפים, אמר המנהיג העליון של איראן כי משא ומתן בנושא יתקיים רק מול ממשלות האזור: "כשנרצה להיות נוכחים בארצות הברית, נבקש רשות מהאמריקנים"
רועי קייס
08 במרץ 2018
14:07

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי התייחס היום (חמישי) לנוכחות האיראנית בסוריה. בפגישה עם מטיפים, אמר חמינאי כי "איראן אינה מוכנה לשאת ולתת על נוכחותה במזרח התיכון עם אירופה וארצות הברית".

חמינאי תהה מדוע איראן צריכה לבקש רשות מהממשל האמריקני לגבי נוכחות באזור: "למה אנחנו צריכים לשאת ולתת אתכם? מתי שנרצה להיות נוכחים בארצות הברית, אז עלינו לשאת ולתת אתכם". המנהיג האיראני הוסיף כי איראן צריכה לדון רק עם ממשלות האזור.

באשר לאירופים אמר חמינאי: "מה זה העניין שלכם? למה אתם נמצאים פה? זה האזור שלנו. אנחנו יכולים לדבר עם עמי וממשלות האזור ולהגיע להסכמה איתם. אנחנו הצלחנו והתקדמנו בתחום הזה ונתקדם עוד יותר בעתיד".

דבריו של חמינאי מגיעים ימים ספורים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בוועידת איפא"ק. "איראן מרחיבה את האימפריה שלה למדינות שכנות ועכשיו הם בונים בסיסים בסוריה", אמר נתניהו. "רוצים לבנות גשר בין טרטוס לטהרן והם רוצים להביא את הצי שלהם קרוב יותר לישראל כדי לתקוף אותנו. אני לא אתן לזה לקרות. לא ניתן לאיראן לפתח נשק גרעיני - לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם".

אתמול הכריז בכיר במשמרות המהפכה כי איראן הגדילה את היקף ייצור הטילים שלה פי שלושה. הבכיר, אמיר עלי חג'יזדה, צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", מבלי לציין באילו סוגי טילים מדובר או ביחס לאיזו תקופה חל הגידול.

"פעם היינו צריכים לספק הרבה הסברים לכמה גופים בנוגע לפעולות שלנו. עכשיו זה כבר לא כך", צוטט חג'יזדה, ראש חטיבת האוויר והחלל במשמרות המהפכה. "כעת, הייצור שלנו גדל פי שלושה ביחס לעבר".

בראיון שהעניק השבוע לכאן חדשות, אמר הגנרל הסורי בדימוס זוהיר אל-סאקת, שעומד כיום בראש המרכז לאיתור ומעקב אחר השימוש בנשק כימי הממוקם באזור בריסל, כי איראן בונה ועורכת ניסויים בטילים לטווח קצר עד בינוני עם ראשי חץ כימיים בשטח סוריה. לטענתו, "איראן ממשיכה להיות ספק מרכזי של נשק כימי למשטר הסורי, בצד פיתוח עצמאי של כלי נשק כימיים בשטח סוריה. חלק גדול ממלאי הנשק הכימי שמוסתר מוועדת הפיקוח הבינלאומית הועבר גם לידי החיזבאללה".

עוד אמר אל-סאקת: "בשלושה מרכזים שונים בסוריה מפתחים מדענים, טכנאים ואנשי צבא איראנים טילים בעלי ראשי חץ כימיים לטווח של 5 עד 35 קילומטר, שנועדו לשמש לפעולות צבא בתוך שטח סוריה אך גם לפעולות מעבר לגבול". לדברי הגנרל אל-סאקת, צבא סוריה והמיליציות התומכות בו מבצעים התקפות יומיומיות על האוכלוסיה, שבהן נעשה שימוש בגז כלור.