חלק ממערכי ההגנה האווירית שנפרסו בארץ לטובת התרגיל
צילום: דובר צה"ל

מתקפת טילים מעזה ועד איראן: צה"ל וצבא ארה"ב עורכים תרגיל מלחמה ענק

5,000 חיילים משתתפים באימון "ג'וניפר קוברה" שלראשונה כולל פריסת מערכות הגנה ליירוט טילים בליסטיים ומל"טים: "האיומים היום שונים מאלה שלפני שנתיים"
כרמלה מנשה
08 במרץ 2018
16:59

בימים אלה מתחיל השלב המבצעי של תרגיל "ג'ניפר קוברה" - התרגיל המשותף הענק של צה"ל עם כוחות ההגנה האווירית של צבא ארצות הברית. התרגיל, שנערך אחת לשנתיים בישראל מאז תחילת העשור הקודם, יהיה השנה הגדול ביותר מבחינת היקפיו, והוא יגיע לסיומו בעוד כשבוע.


לראשונה, הכוחות משתי הצבאות יתרגלו הגנה על ישראל במלחמה רב זירתית שכוללת תקיפות מסיביות של טילים ורקטות מסוגים שונים מהצפון, מהדרום ומזירות רחוקות כמו איראן. האימון כולל פריסה מבצעית נרחבת של סוללות הגנה מסוגים שונים באתרים ברחבי הארץ, תרגילי הדמיה ואף יירוטים של ממש בשמי ישראל. בנוסף, בתרגיל ישתתפו 2,500 חיילים מכל צד.

הכוחות בתרגיל יתמודדו עם איום של ירי תלול-מסלול מרצועת עזה, מלבנון ומסוריה, כולל ירי על ידי אמצעים שנמצאים בפיתוח בעידוד ובסיוע איראני. בנוסף, יתורגל האיום של ירי טילים כבדי משקל עם ראשי קרב מדויקים שאיראן פועלת להשיג עבור חיזבאללה. לראשונה ייעשה בתרגיל שימוש במערכת היירוט "קלע דוד", שמעבר לטילים לטווח ארוך ובינוני נועדה גם ליירט מטוסים ללא טייס.

2,500 חיילים מכל צד ישתתפו בתרגיל. (צילום: דובר צה"ל)

האמריקנים פרסו מערכות הגנה מתקדמות (צילום: U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)

במסגרת התרגיל, ספינת הצי השישי "מאונט וויטני" של חיל הים האמריקני עגנה בחיפה. על הספינה כ-500 אנשי צוות, מחציתם מסגל הפיקוד הבכיר של הצי השישי אשר ייקחו חלק בתרגיל. האמריקנים גם פרסו ברחבי הארץ מערכות הגנה ותקשורת מתקדמות, כמו מערכת "פטריוט מסוג פאק 3", שיעילה נגד טילים בליסטיים.

מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', אמר לקראת התרגיל: "אנו לא לוקחים את שיתוף הפעולה עם ארצות הברית הזה כמובן מאליו. בזמן חירום אנחנו נמצא כאן את הכוחות הללו נלחמים לצדנו כתף אל כתף. לצה"ל יש יכולות להגן בעצמו על ישראל מול כל זירה ונגד כל איום, אבל הסיוע האמריקני הוא כלי בארגז הכלים שלנו שנועד למקרה קיצון ואם המצב הזה יגיע האמריקנים יתייצבו. האיומים היום שונים משהיו לפני שנתיים. אנחנו במרוץ למידה מול האויב עם, שיפעיל יותר אש במטח הפתיחה, כפי שהיה ב"צוק איתן".

"שיתוף הפעולה לא מובן מאליו". (צילום: U.S. Air Force Tech Sergeant Matthew Plew)

מקבילו האמריקני של תת-אלוף חיימוביץ', גנרל ריצ’ארד קלארק, אמר כי היחסים בין הצבאות לא נעצרים כאן: "התרגיל מסייע לשיפור היכולות שלנו להתמודד עם איומים בליסטיים, ובכל פעם שיהיה עימות באזור אנו מביאים בחשבון אבידות גם לנו".

במערך ההגנה האווירית קלטו לאחרונה באופן מבצעי את מערכת "חץ 3", המיועדת ליירט טילים איראניים מחוץ לאטמוספירה, ויקיימו בקיץ לראשונה ניסוי יירוט של מטרה בליסטית בשמי אלסקה בארצות הברית. בנוסף, לרגל יום האישה בישר היום תת-אלוף חיימוביץ' כי החליט למנות אישה לתפקיד סגנית מפקד גדוד במערך ההגנה האווירית – רב-סרן רויטל, שהייתה עד כה מפקדת סוללה.