ליברמן, דרעי וליצמן במליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גורמים חרדים על ליברמן: "למרות הניחוח האנטישמי בהודעתו - זו התקפלות"

במפלגות החרדיות תקפו את הודעת שר הביטחון, שבה אמר כי "עם ישראל נלקח בשבי בידי קיצונים שמאיימים לגרור לבחירות מיותרות". להערכת הגורמים, ליברמן לא יתנגד לפשרה בחוק הגיוס, שכוללת את ערך לימוד התורה ויעדי גיוס - לצד עידוד כלכלי למי שיעמדו ביעדים
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
08 במרץ 2018
21:40

גורמים במפלגות החרדיות הגיבו הערב בחריפות להודעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהתייחס מוקדם יותר למשבר חוק הגיוס. "למרות הניחוח האנטישמי העולה מההודעה, זאת התקפלות של ליברמן, שמבהיר כי לא יעצור את הצעת הפשרה המוצעת, לא יגיש ערער ולא יפרק את הממשלה", אמרו הגורמים.

לדבריהם, אין שום דבר בהודעת ליברמן שמונע מהמפלגות החרדיות להמשיך ולקדם את הצעת הפשרה שהן מקדמות. "הוא לא מעוניין שנעביר את זה בתוך שבוע, ואנחנו בכל מקרה לא מתכוונים לקדם את זה בתוך שבוע", הבהירו הגורמים.


בהודעה שפרסם, כתב ליברמן כי "בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים. הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם. אסור לנו, ולא נאפשר לזה לקרות".

ליברמן נשאר לפי שעה המוקש האחרון בדרך לפתרון המשבר הקואליציוני. נציגי המפלגות החרדיות אריאל אטיאס, אורי מקלב ומאיר פרוש נועדו אחר הצהריים עם עורך דין פרטי, שאישר להם כי משפטית אין מניעה לקבל את מתווה הפשרה שטוו הלילה שרת המשפטים איילת שקד, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר ונציגי המפלגות החרדיות.


החוק החדש שנוסח הלילה, שאותו יזמו השרים נפתלי בנט, איילת שקד ואריה דרעי כולל בתוכו את ערך לימוד התורה ויעדי גיוס, לצד אלמנט של עידוד כלכלי למי שיגיע ליעדי הגיוס הללו. גורם ביהדות התורה אמר הערב כי מבחינה משפטית, מתווה החוק החדש טוב לחרדים וכעת הוא נמצא בשלבי ניסוח אחרונים. כעת יצטרך ראש הממשלה להפעיל את כובד משקלו על יו"ר ישראל ביתנו, כדי לשכנע אותו סופית לקבל את החוק.

קודם לכן הערב, הורתה השרה שקד שלא להמתין להסכמות פורמליות סביב מתווה הפשרה, והנחתה את אנשי משרדה להעלות עוד הערב להעלות את חוק הגיוס החדש לאישור ועדת השרים לחקיקה בשבוע הקרוב.