דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
צילום: אי-פי

"צעד בכיוון הנכון": בעולם מברכים על פסגת טראמפ-קים

ההכרזה על פגישה עתידית בין נשיא ארצות הברית ומנהיג קוריאה הצפונית התקבלה בהפתעה גדולה, ומנהיגים ברחבי הגלובוס הביעו תקווה שיהיו לכך משמעויות מרחיקות לכת - כולל נטישת פרויקט הגרעין של פיונגיאנג
סוכנויות הידיעות
09 במרץ 2018
13:07

שורה של מנהיגים ברחבי העולם הגיבו מאז הבוקר (שישי) על ההודעה המפתיעה שיצאה מהבית הלבן, ושלפיה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ייפגשו בעוד כחודשיים כדי לדון בפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. הפגישה צפויה בחודש מאי, אך טרם נקבע מועדה המדויק.

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'ה-אין, אמר כי הוא מאמין שהפסגה בין ארצות הברית לקוריאה הדרומית עשויה להוביל לכך שקוריאה הצפונית תנטוש את תכניתה הגרעינית.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, אמר לכתבים במהלך ביקורו בבירת אתיופיה, אדיס אבבה, כי שיחות ישירות בין טראמפ לקים ג'ונג און הן צעד בכיוון הנכון. לדבריו, "זו לא צריכה להיות רק 'פגישה', אלא פתח לתהליך של כינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות".

דובר משרד החוץ של סין אמר כי הם מברכים על ההתקדמות החיובית במגעים בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית, והדגיש כי סין "תתמוך בניסיונות להגיע לפתרון הסוגיה באמצעות דיון". מטעם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, נמסרה הודעה דומה: "אנו מברכים על ההתקדמות במגעים בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית. בריטניה תמשיך להפעיל לחץ על קוריאה הצפונית כדי לוודא שקים ג'ונג און פועל בהתאם לדברים שאמר".

ראש ממשלת יפן שינזו אבה, אמר כי בשיחה טלפונית שערך עם טראמפ, הגיעו השניים להסכמה שנדרש מהקהילה הבינלאומית להמשיך ולהפעיל לחץ על קוריאה הצפונית. עוד הוסיף אבה כי הוא מקווה להיפגש עם טראמפ בחודש הבא, לקראת פגישתו של הנשיא האמריקני עם קים ג'ונג און.

מוקדם יותר היום אמר מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון כי ייקח "מספר שבועות" לקבוע את מועד הפגישה בין שני המנהיגים. עוד ציין טילרסון כי טראמפ החליט על דעת עצמו שהוא מוכן לדבר עם קוריאה הצפונית. את הדברים אמר טילרסון בפני כתבים במהלך ביקורו בג'יבוטי, אפריקה, לאחר ששוחח בטלפון עם הנשיא בעניין.

האזינו לראיון עם ד"ר איל קוונג, מרצה בקוריאה הדרומית, בכאן רשת ב':

טראמפ וקים ייפגשו כדי לפעול לפירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני. כך הודיע היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, צ'אנג ווי־יונג, בבית הלבן בוושינגטון לאחר שעדכן את בני שיחו האמריקנים בתוצאות ביקורו האחרון בקוריאה הצפונית. לדבריו, מנהיג הצפון קים הביע מחויבות לפירוז מנשק גרעיני ואף התחייב להימנע מניסויים נוספים בנשק גרעיני ובטילים.

פגישה בין מנהיגי ארצות־הברית וקוריאה הצפונית מעולם לא נערכה. שתי המדינות מצויות רשמית במצב של מלחמה מאז סיום מלחמת קוריאה לפני שישים וחמש שנים.