ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ
צילום ארכיון: אי-פי

פוטין: "אולי אלו שהתערבו בבחירות בארה"ב היו יהודים"

נשיא רוסיה דחה בראיון את האפשרות שהפעילים שהוגש נגדם כתב אישום הונחו על ידי הקרמלין: "אז מה אם הם רוסים? הם לא מייצגים את האינטרסים של רוסיה"
סוכנויות הידיעות
10 במרץ 2018
12:20

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס בביטול לאפשרות שאזרחים רוסים התערבו בבחירות בארצות הברית ב-2016, כשנשאל על כך בראיון לרשת NBC שפורסם אמש (שישי) הוא צחק ואמר: "ממש לא אכפת לי". הסיבה לכך לדבריו היא משום שהם אינם קשורים לקרמלין. בפרט, הוא הכחיש שהונחו על ידי שירותי הביטחון הרוסים. "איך הגעתם למסקנה הזאת?", שאל והוסיף: "אולי הם בכלל לא רוסים, אולי הם אוקראינם, טטרים או יהודים, אולי יש להם אזרחות כפולה או גרין קארד. אולי האמריקנים שילמו להם על המעורבות בבחירות".

פוטין לא התרגש כאשר במהלך הראיון עומת עם כתב האישום שהגיש התובע המיוחד לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות, רוברט מולר, נגד 13 אזרחים וחברות רוסיות. "אז מה אם הם רוסים?", תהה פוטין, "הם לא מייצגים את האינטרסים של רוסיה". פוטין הוסיף כי הוא טרם נוכח לדעת שההתערבות מנוגדת לחוק ברוסיה. "אנחנו מאשימים אנשים שעברו על החוק במדינה. שלחו לנו הוכחה או מסמך ונבחון זאת", אמר פוטין.

לפי כתב האישום שהוגש בחודש שעבר, האזרחים הרוסים פעלו במטרה לתמוך בקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ולפגוע בקמפיין של המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון. בין השאר, הנאשמים התחזו לאזרחים אמריקנים, יצרו דפים מזויפים ברשתות החברתיות ופרסמו מודעות מזויפות. 

בחודש נובמבר אמר טראמפ כי הוא מסכים להערכת המודיעין האמריקאי לגבי ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב בשנה שעברה. הצהרה זו באה בסתירה לדברים שאמר לעיתונאים במטוס בדרכו להאנוי בירת וייטנאם שבוע קודם לכן, לפיה הוא מאמין לפוטין שאמר לו כי הוא לא התערב בבחירות בארה"ב.