רוטה סוריה
צילום: אי-פי

דיווח: בהפצצות על רוטה נעשה שימוש בזרחן ובנפאלם

בסוריה הכחישו את הדיווח של רשת אל ג'זירה. לפי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 1099 נהרגו בתוך שלושה שבועות במתקפות על הפרבר ממזרח לדמשק, מהם לפחות 227 ילדים
רועי קייס וערן זינגר
11 במרץ 2018
14:05

רשת אל-ג'זירה דיווחה הלילה (ראשון) כי בשבוע החולף נעשה שימוש בזרחן ובנפאלם נגד כוחות המורדים ברוטה. רופא איחוד ארגוני הרפואה בסוריה אמר לסוכנות הידיעות AFP כי לאורך השבוע, ובייחוד ביום רביעי, תקיפות משטר אסד במזרח המובלעת נעשו אלימות מאוד. עוד סיפר כי נורו טילים המכילים כלור, כמו גם ירי ארטילרי מתמשך והפצצות נפאלם וזרחן.

הרופא, ד"ר רפאל פיטי, תיאר כיצד מאות אזרחים סבלו מקשיי נשימה כתוצאה מאדי כלור. לדבריו, השימוש בכלור גורם לנפגעים רבים למות תוך שעה ממחסור בחמצן, והם כלל לא מספיקים לפנות לבית החולים לקבלת טיפול. עם זאת, הגופות לא עוברות נתיחה ולכן אין אפשרות לקבוע בוודאות את סיבת המוות.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח אמש על 1099 הרוגים בשלושת השבועות האחרונים ברוטה, מתוכם 227 ילדים. המרכז מונה את ההרוגים מאז תחילת המבצע של צבא אסד ושותפיו, ב-18 בפברואר. אתמול נהרגו עשרות בני אדם בתקיפות של המשטר הסורי, שחותר להתקדמות בשטח בשעה שהערים החשובות באזור, דומא וחרסתא, נתונות תחת מצור. 

אתמול דווח כי "צבא האסלאם", הפלג הדומיננטי בשורות המורים ברוטה, הסכים לפנות חמושים קיצוניים מג'בהת א-נוסרה מהאזור. בכלי התקשורת השייכים למשטר הסורי דיווחו על קבוצת חמושים שהתפנתה דרך אחד המעברים.

סגן שר החוץ הסורי פייסל מיקדאד הכחיש בשבוע שעבר את הדיווחים על שימוש בנשק כימי. אתמול אמר כי ארגוני המורדים באיזור רוטה מתכננים לביים התקפה כימית ולהאשים את כוחות המשטר במעשה. עוד אמר כי לצורך ההתקפה המבוימת, גויסו נשים וילדים מחוץ לרוטה. לדבריו, ניצחונות הצבא הסורי בעת האחרונה הגבירו את מאמצי המורדים לפברק אירועים של שימוש בנשק כימי, במטרה להאשים את משטרו של אסד.