פרקליט המדינה שי ניצן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ניצן מגיב לטענות נתניהו: "לעולם לא נגייס עד מדינה לשקר"

פרקליט המדינה דחה את ההאשמות של ראש הממשלה בעקבות חתימת ההסכם עם ניר חפץ: "מחוייבים רק לאמת, כל טענה אחרת היא מופרכת. לעדותם של עדי מדינה יש ערך עצום"
אמוץ שפירא
11 במרץ 2018
18:14

פרקליט המדינה, שי ניצן, דחה היום (ראשון) את ההאשמות שהשמיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשבוע שעבר, ושלפיהן עדי המדינה שגויסו בפרשות שבמעורבותו התבקשו לשקר בחקירה. "לעולם, לעולם לא נגייס עד מדינה ונאמר לו לשקר כדי להפליל אדם אחר", הבהיר ניצן בכנס של מקור ראשון והמכון לדמוקרטיה שנערך היום.

לדבריו, "מערכת אכיפת החוק היא מערכת עצמאית ובלתי תלויה. היא מנותקת לחלוטין מהעולם הפוליטי ומשיקולים פוליטיים. משכך, כל הפעולות שאנו עושים מונעות אך ורק משיקולים מקצועיים צרופים, בנפרד ובמנותק מהשיח הציבורי, התקשורתי, או הפוליטי. כאן ברצוני להדגיש נקודה חשובה וקריטית: לעולם, לעולם, לא נגייס עד מדינה ונאמר  לו לשקר כדי להפליל אדם אחר. כל טענה אחרת היא מופרכת. אנו מחויבים אך ורק לאמת, אך ורק לראיות".

ניצן התייחס למתקפות שהוטחו בתקופה האחרונה מצד פוליטיקאים נגד הפרקליטות בפרט ומערכת אכיפת החוק בכלל: "לא חלילה אינטרסים פוליטיים מכתיבים את דרכנו. לא שיקולים זרים מנחים את עבודתנו. האמת, והאמת בלבד- רק אותה אנו מחפשים. לא אחת נעשית מלאכה זו אל מול רוח נגדית, אל מול מתקפות והאשמות שווא. מתקפות אלה לא ירתיעו איש במערכת אכיפת החוק".

ברקע חקירותיו של ראש הממשלה, הדגיש פרקליט המדינה כי "כריתת הסכמי עד מדינה מהווה כלי משמעותי בארגז הכלים המסור לרשויות החוק. הוא מסייע למאבק בפשיעה והוא חיוני". לדבריו, "הסכמי עדי מדינה, במקרים המתאימים, מביאים תועלת ציבורית גדולה. בעדות אמת של עד מדינה, המטהרת את השחיתות השלטונית, יש  ערך עצום. כולנו, אזרחי המדינה, יוצאים נשכרים, כתוצאה מעדות עד המדינה".

"עבירות מעין אלה, ובפרט עבירת השוחד, לא מתבצעות בראש חוצות", הסביר ניצן. "הן אינן מתבצעות בפרהסיה. הן קשות לגילוי ולחשיפה. כדי להיכנס אל תוך החדר, אל השיחה בארבע עיניים, אל תוך המארג הסודי הזה של ה'קח ותן', יש צורך פעמים רבות להיכנס דרך סדק צר. יש צורך להבקיע חרך אל תוך מעגל שותפי הסוד. לעתים, רק עד מדינה יכול לאפשר להציץ דרך סדק צר זה. דרך החרך".

דבריו של ניצן מגיעים כתגובה לסרטון שפרסם ראש הממשלה בשבוע שעבר בדף הפייסבוק שלו, ושבו תקף בחריפות את חתימת הסכם עד המדינה עם מקורבו ניר חפץ. "קראתי על אדם שנלקח לחקירה, מפעילים עליו מכבש לחצים, אומרים לו: 'שקר, תהיה עד מדינה' - והוא מסרב. קשה להאמין שבמדינת ישראל, בדמוקרטיה שלנו ב-2018, יש דברים כאלה", אמר נתניהו.

לדברי ראש הממשלה, "לוקחים אנשים שטוענים שהם ביצעו איזו עבירה, מכניסים אותם למעצר, מהלכים עליהם אימים, אומרים להם: 'החיים שלכם הסתיימו, החיים של המשפחה שלכם הסתיימו, אנחנו ניקח מכם כמעט הכל, גם את החירות שלכם. רוצים להיחלץ מזה? יש מוצא אחד – לכלכו על נתניהו'. כשיש משהו אמיתי לא צריך עד מדינה אחד, וכשאין שום דבר גם אלף עדי מדינה לא יעזרו". 

שרת המשפטים, איילת שקד, הגיבה לדברי נתניהו בראיון ביום חמישי לכאן רשת ב' והבהירה כי השימוש בעדי מדינה הוא כלי מקובל.  "הוא יכול להגיד עליהם מה שהוא רוצה, אנחנו במדינה דמוקרטית", טענה שקד.

האזינו לראיון עם השרה איילת שקד: