אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי הפשרה: ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק הגיוס

השרה סופה לנדבר מישראל ביתנו הגישה ערר נגד אישור החוק של ח"כ בן צור מש"ס, שאינו עומד בדרישות בג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה צפוי להתנגד לו
מיכאל שמש
12 במרץ 2018
10:53

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (שני) את חוק הגיוס שגובש במסגרת הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין הסיעות החרדיות. החוק בנוסחו הנוכחי אינו עומד בדרישת בג"ץ, והמשך תהליך החקיקה שלו יתבצע בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה, שצפוי להתנגד לו.

מיד לאחר שעבר בוועדה, השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) הגישה ערר נגד אישורו של החוק. זאת, לאחר שבמפלגתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיעו כבר בבוקר כי הפשרה שהושגה אינה מקובלת עליהם, וכינו אותה "ישראבלוף".

בדיון עצמו שנערך בוועדה נכחה רק שרת המשפטים, איילת שקד, שהצביעה בעד החוק. אף אחד משרי הליכוד לא התייצב בוועדה כדי להצביע בעדו. למרות זאת, הרוב הושג לאחר שהשר זאב אלקין שיגר פתק שבו מסר את קולו בעד החוק, כמו גם השר דוד אזולאי מש"ס. מנגד, לנדבר שיגרה פתק נגד החוק.


על פי הפשרה המסתמנת, הצעת חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) תועלה מחר בוועדת השרים, ובשלב הבא היא תאושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. לאחר שנוסח הצעת חוק יהיה מקובל על כל מרכיבות הקואליציה, ההצעה תובא בפני ליברמן במטרה לבדוק האם הוא יהיה מוכן להתדיין עליה. בהמשך תקודם הצעת החוק רק לאחר הפגרה, ובהסכמה.

למרות זאת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי להתנגד לנוסח הצעת החוק של ח"כ בן צור, שכן היא אינה עומדת בתנאים שהציב בג"ץ. מדובר בהצעת חוק פרטית שמשרד המשפטים לא עורב בניסוחה. מטעמו של מנדלבליט הועברה חוות דעת שמצביעה על הפגמים החוקתיים בהצעה שיש לתקן, ורק בהתאם לתיקון ההצעה - אם ייעשה בהתאם לעמדת היועץ המשפטי - יוחלט אם יגן עליה.

בראיון שהעניק לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', הצהיר ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו כי "לא נצביע ולא נתמוך בעד שום חוק, אלא אם הוא יעבור קודם את מערכת הביטחון". לדבריו, "חוק הגיוס זה לא דבר שאפשר לעשות איתו מסחרה. לא בונים את החוק הזה לפי צרכי רב כזה או אחר או מועצת גדולי התורה. אני גם לא מגיש הצעות חוק בנושא מסים ואומר לרשות המסים 'זו הדרישה שלי, אתם לא יכולים להתערב'.

האזינו לראיון עם ח"כ פורר בכאן רשת ב':

פורר הוסיף כי "הנוסח שכרגע מונח הוא הוא נוסח שאין שום סיכוי שאנחנו יכולים לתמוך בו. זו בושה וחרפה שהוא יעלה לקריאה טרומית. כל נושא הגיוס הפך לפארסה". הוא ציין כי יש לקדם הצעת חוק בנושא הגיוס רק אחרי המלצת צה"ל עצמו.

גם יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, אמר דברים דומים בראיון בכאן רשת ב':"נתנגד לכל הצעת חוק שלא תבוא כהצעה ממשלתית מתוך מערכת הביטחון, כשהוועדה המקצועית שמונתה על ידי שר הביטחון תיתן את כל המסקנות. אומרים לנו להצביע על דף ריק ואח"כ למלא אותו. זה לא רציני". הוא הבהיר כי "לא נקבל איומים ואולטימטומים".

האזינו לראיון עם ח"כ רוברט אילטוב:

מנגד, שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה בתוכנית כי "תמונת המצב מורכבת, יש בעיה אמיתית עם חוק הגיוס. השרה שקד אמרה שאפשר לפתור את זה צ'יק צ'ק, שתפתור את הבעיה. תורה לשבת עם הגורמים המשפטיים ולהביא אותה כפשרה מקובלת על כולם".

לדברי רגב, "כרגע הכדור נמצא אצל ליברמן. הוא צריך להודיע שהפשרה הזו מקובלת עליו. אם הוא לא ייתן את ההודעה הזו אז אני מודיעה שנתניהו לא יילך עם קואליציה מקרטעת של 61 חברים. הנוסח מקובל על החרדים ונתניהו עשה מאמץ לכך. אי אפשר להתנהל עם קואליציה כזו, כשרוצים בחירות בכל חודשיים.

האזינו: השרה מירי רגב בכאן רשת ב'