עימות בין פלסטינים לצה"ל באל-בירה (ארכיון)
צילום: פלאש 90

הפלסטינים: לוחמים תקפו חובשים בעימותים ליד רמאללה; מג"ב: סייעו למתפרעים

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי המהומות פרצו בעקבות הפגנת סטודנטים באוניברסיטת ביר זית, במחאה על מעצר ראש מועצת הסטודנטים בשבוע שעבר. גורמים במג"ב: "מתפרעים נפגעו מכדורי ספוג, החובשים ניסו לסייע להם להימלט"
נורית יוחנן ומשה שטיינמץ
12 במרץ 2018
17:42

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו היום (שני) כי 11 בני אדם, בהם גם נער, נפצעו מאש חיה ומכדורי גומי בעימותים עם כוח צה"ל בכניסה לאל-בירה, מזרחית לרמאללה. לפי דיווח של סוכנות הידיעות "מען", העימותים פרצו בתום הפגנת סטודנטים באוניברסיטת ביר זית.

גורמים במג"ב טוענים כי במהלך האירוע נורו כדורי ספוג לעבר מפרי הסדר. לדברי הגורמים, החובשים שהגיעו למקום, ניסו לסייע למפרי הסדר - שכדורי הספוג פגעו בהם, אך לא גרמו לפציעות המצריכות עזרה ראשונית - להימלט מהמקום.

בדיווחים נטען כי המפגינים, המשתייכים לתאי הסטודנטים באוניברסיטה, מחו על מעצרו של ראש מועצת הסטודנטים בתוך הקמפוס בשבוע שעבר. בנוסף, דווח כי חיילי צה"ל תקפו מתנדבים מההגנה האזרחית וריססו לעברם גז פלפל. ברשתות החברתיות הפלסטיניות אף הופץ סרטון של חייל צה"ל, שנטען כי תקף את אנשי העזרה הראשונה באזור העימותים.

תיעוד העימותים כפי שהופץ ברשתות הפלסטיניות:ביום שבת נהרג צעיר פלסטיני מאש צה"ל במהלך עימותים עם כוחות הביטחון בכפר עוריף, מדרום לשכם. על פי הדיווחים, הצעיר, עמיר שחאדה בן 23, נורה ירי חי בחזהו. נער נוסף נפצע מירי חי ברגלו ופונה לבית החולים. גורם מקומי בשכם מסר לסוכנות הידיעות מען כי העימותים עם כוחות הביטחון הישראלים החלו בעקבות חיכוך שהתפתח בין פלסטינים מהכפר לבין קבוצת מתנחלים.

ביום שישי דיווחו כלי תקשורת בחברון כי צעיר פלסטיני נוסף, בן 24, נהרג בהתפרעויות ובעימותים עם כוחות הביטחון בעיר. במקביל, גורמי רפואה בעזה מסרו כי שני פלסטינים נפצעו מאש צה"ל בהפרות סדר אלימות סמוך לגדר המערכת.