ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו ידון הלילה במשבר עם ראשי הקואליציה; ליצמן: "לא נזוז במילימטר"

ראש הממשלה ביקש משותפיו "לרדת מהעץ" ולסיים את משבר חוק הגיוס. סגן שר הבריאות לכאן חדשות: "הוויתורים והשיחות מבחינתנו הסתיימו"
זאב קם ומיכאל שמש
12 במרץ 2018
20:56

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יזמן אליו הלילה (שני) את ראשי הקואליציה לשיחות שנועדו לפתרון משבר הגיוס. אחד הגורמים הבכירים שהיה אמור להיות חלק מהשיחות, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן; יצא מהכנסת ובדרכו החוצה אמר לכאן חדשות: "הוויתורים והשיחות מבחינתנו הסתיימו. לא נזוז במילימטר מההסכמות אליהן הגענו אמש".

הולכים לאיבוד בים ההצהרות ברקע חוק הגיוס? סידרנו אותן בשבילכם

ביחס למאבק הצפוי על תאריך הבחירות, נתניהו צפוי לפנות לאופוזיציה ולקואליציה ולהגיד להם - תבחרו אתם את תאריך הבחירות. אלא שלפי חוק יסוד הכנסת, ניתן לקבוע בחירות לכל המאוחר חמישה חודשים קדימה - בחודש אוגוסט. ההערכה בתוך הליכוד היא שגם בקואליציה וגם באופוזיציה לא ירצו בחירות בחודשים יולי-אוגוסט שבהם הרבה אנשים נמצאים בחופש ושוהים בחו"ל. ולכן, בלית ברירה, ההערכה היא שכולם ייאלצו להסכים על סוף חודש יוני.

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה הערב ל"והרי החדשות" בכאן 11, כי "יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ונתניהו, דנים במועד לבחירות". לדבריה, "האווירה בכנסת כרגע היא לא שאלה של 'אם', אלא שאלה של 'מתי'"?. במקביל, סיעת המחנה הציוני תגיש מחר בבוקר הצעת חוק לפיזור הכנסת. זאת לאחר שמוקדם יותר פנו סיעות יש עתיד ומרצ במכתב דחוף לאדלשטיין, בדרישה להעלות הצעה דומה ביום רביעי – זאת אם יעלה באותו יום להצבעה חוק הגיוס.


נכון לעכשיו הודיעו לכל סיעות הקואליציה שמחר בשעה 16:00 מביאים את חוק הגיוס להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, ולאחר מכן יחל הדיון המרתוני על תקציב המדינה. עדיין לא ברור אם מדובר בשריון רק למקרה שיגיעו להסכמות עם השר ליברמן, או שבכל מקרה מתכוונים להביא את חוק הגיוס להצבעה מחר, גם ללא הסכמות עם ליברמן. בסדר היום של הכנסת מחר הופיע קודם התקציב ואז חוק הגיוס, אך לבקשת החרדים נתניהו נעתר ושינה את סדר היום כך שחוק הגיוס יאושר בטרומית לפני התקציב.

הערב נאם נתניהו במליאת הכנסת במסגרת דיון 40 חתימות וקרא לחברי הקואליציה לעשות כל שביכולתם כדי להשאיר את הממשלה על כנה. נתניהו אמר כי אם יהיו בחירות, מפלגתו תתמודד בהן ונתצח, אך עדיין לא מאוחר מדי לטפל במשבר חוק הגיוס.

"לא היינו צריכים להגיע למצב הזה. הממשלה שלנו ממשלה מצוינת. היא מתנהלת באחריות, בשיקול דעת וביציבות. ממשלה שמביאה הישגים לאזרחי ישראל והם יודעים להעריך את זה", אמר ראש הממשלה. 

נתניהו אמר כי "אם יהיו בחירות, נתמודד בהן וגם ננצח - אבל אנחנו עוד לא שם. השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן". הוא פנה לחברי הקואליציה: "בגלל ההישגים הגדולים והאתגרים הגדולים שעומדים בפנינו, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראשי הסיעות החרדיות, ואני אומר לכם – צריכים לפעול באחריות".

צפו בדיון בכנסת:

לדברי ראש הממשלה, "המדינה זקוקה לממשלה יציבה, איתנה, רחבה, שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו. אנחנו צריכים להמשיך יחד". צריך לעשות דבר אחד: לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות. לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה הטובה הזו על כנה לאורך זמן".

הבוקר הכריז שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הוא וכל חברי סיעתו יתנגדו לחוק הגיוס, ובכך דחה את הצעת הפשרה שהושגה בפגישה בין נתניהו וליצמן בנושא משבר חוק הגיוס."חוק הגיוס שהובא הוא פייק חוק קלאסי", טען ליברמן. "אם היו רוצים לחוקק חוק בתחום המיסוי, היו מביאים אותו לפני משרד האוצר. כל המציאות של היומיים האחרונים זה תיאטרון אבסורד".

ליברמן אמר את הדברים לאחר שהבוקר אישרה ועדת השרים לחקיקה את חוק הגיוס שגובש במסגרת הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה לבין הסיעות החרדיות. החוק בנוסח הנוכחי אינו עומד בדרישת בג"ץ, והמשך תהליך החקיקה שלו יתבצע בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה, שצפוי להתנגד לו.