הפגנת מבקשי מקלט
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

המדינה: לא נרחיק מסתננים למדינה שלישית עד עדכון על שינוי במתווה ההרחקה

המדינה מבקשת מבג"ץ, בתשובה לעתירות נגד גירוש מבקשי המקלט, להמשיך בהליכים המנהלים ליישום המתווה ולא לשחרר מסתננים שנמצאים במשמורת
אמוץ שפירא ונופר משה
14 במרץ 2018
15:35

המדינה הודיעה היום (רביעי) לבג"ץ כי היא מוכנה שלא להרחיק זמנית מסתננים למדינה שלישית, עד שתמסור לבית המשפט הודעה מעדכנת על השינוי שנעשה במתווה ההרחקה. לצד זה מבקשת המדינה להמשיך בהליכים המנהלים לקראת יישומו של המתווה ולא לשחרר מסתננים שכבר נמצאים במשמורת. המתווה ההרחקה אמור לצאת לפועל ב-1/4.

משמעות הדבר היא כי לפי שעה לא יוכנסו מבקשי מקלט נוספים לכלא ולא יוצאו מבקשי מקלט מישראל. עם זאת, תמשיך המדינה לקיים שימועים למבקשי המקלט שמיועדים לגירוש. עתה ישקלו השופטים אם להוציא צו ביניים שימנע את יישום המתווה עד להכרעה בעתירות שהוגשו נגדו.

לפני כחודש החלה רשות האוכלוסין וההגירה בחלוקת מכתבי התראה לפני גירוש למבקשי מקלט. כל מי שהתבקש לחדש את רישיון העבודה הזמני שלו, קיבל מכתב שמורה על עזיבה עד ראשית חודש אפריל. במכתב הוסבר כי כל מי שקיבל אותו צריך להגיע לשימוע, וכי הליכים יינקטו נגד מי שלא יתייצב. עוד נכתב כי רשות האוכלוסין תסדיר את מסמכי הנסיעה, תממן את הטיסה וכי תינתן אשרת כניסה למדינה שלישית טרם העזיבה. 

בעקבות זאת הפגינו אלפי מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה מול שגרירות רואנדה בהרצליה נגד כוונת ממשלת ישראל לגרשם למדינה האפריקנית. המפגינים הגיעו כשפניהם צבועים בלבן והחזיקו שלטים שעליהם היה כתוב בין השאר: "אם הייתי לבן עדיין הייתי מגורש אל מותי?".

לפני כשבועיים הוחלט כי מאות בקשות לקבלת מקלט מדיני שנדחו על הסף יפתחו מחדש על ידי רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים. מדובר בבקשות שהגישו מסתננים מאריתריאה ומסודן, שהוגשו אחרי יותר משנה מרגע שנכנסו לישראל ובעקבות כך נדחו.