מבקשי מקלט סודנים בדך להפגנה בירושלים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בג"ץ מעכב יישום מתווה הרחקת מסתננים ומבקשי מקלט למדינה שלישית

הוציא צו ארעי עד שיכריע האם להוציא צו ביניים עד לפסיקה הסופית בעתירות נגד ההרחקה
אמוץ שפירא ונופר משה
15 במרץ 2018
18:04

בג"ץ הוציא הערב (חמישי) צו ארעי המונע לעת עתה מהמדינה להתחיל ביישום מתווה הרחקת מסתננים ומבקשי מקלט למדינה שלישית. הצו יהיה בתוקף עד אשר יכריע בג"ץ אם להוציא צו ביניים עד להכרעה סופית בשתי העתירות שהוגשו נגד ההרחקה. השופטים חיות, מלצר והנדל הדגישו כי הצו לא יחול על כל מי שיסכים לעזוב את ישראל מרצונו.

אתמול הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא מוכנה שלא להרחיק זמנית מסתננים למדינה שלישית, עד שתמסור לבית המשפט הודעה מעדכנת על השינוי שנעשה במתווה ההרחקה. לצד זה ביקשה המדינה להמשיך בהליכים המנהלים לקראת יישומו של המתווה ולא לשחרר מסתננים שכבר נמצאים במשמורת. מתווה ההרחקה אמור לצאת לפועל ב-1/4.

פירוש הדבר הוא שלפי שעה לא יוכנסו מבקשי מקלט נוספים לכלא ולא יוצאו מבקשי מקלט מישראל. עם זאת, תמשיך המדינה לקיים שימועים למבקשי המקלט שמיועדים לגירוש. עתה ישקלו השופטים אם להוציא צו ביניים שימנע את יישום המתווה עד להכרעה בעתירות שהוגשו נגדו.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, החבר בוועדת שרים לענייני מסתננים אמר כי "‏התערבות בג"ץ במדיניות הממשלה בעניין המסתננים היא  פגיעה בעקרון הפרדת הרשויות ומקדמת את חקיקת פסגת ההתגברות. תושבי דרום תל אביב לפני תושבי דרום אריתראה", אמר כהן.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה בעקבות ההחלטה כי הייתה צפויה ובלתי נמנעת, "נוכח מתווה הגירוש אשר מעבר להיותו אכזרי ולא מוסרי, היה לקוי, רשלני ונטול כל תכנון. תמונת המצב האמתית היא שהמגורשים נמלטים באופן מידי מארצות היעד הפיקטיביות שאליהן הם מוטסים, ומשם פותחים במסע פליטות שבמהלכו הם נבזזים, נאנסים ונרצחים, ובסופו עולים על ספינות רעועות, גם שם לעתים קרובות אל מותם. על מדינת ישראל לחשב מסלול מחדש ולהבין כי התנהלות זאת היא לקויה וחמורה - היסטורית, מוסרית, מעשית ותדמיתית." יחימוביץ' אמרה כי ועדת הביקורת וועדת המשנה החסויה בראשותה כבר קיימו כמה דיונים בנושא זה, ויתכנסו גם במהלך הפגרה כדי ללוות את המתרחש.