חפש
Languages
ולדימיר פוטין מצביע
צילום: אי-פי

יום הבחירות ברוסיה: תוצאה ידועה מראש

עם שיעור תמיכה של 70% בסקרים – למדינה מצפות עוד שש שנים תחת שלטונו של ולדימיר פוטין. ברקע: טענות על זיופים, ניסיון לגרור מצביעים לקלפיות ושבעה מועמדים, שכמעט אף אחד לא זוכר
יאיר נבות, מוסקבה, וסוכנויות הידיעות
18 במרץ 2018
18:35

שמונה מועמדים הגיעו היום (ראשון) לישורת האחרונה במאבקם על נשיאות רוסיה, ביניהם גם הנשיא המכהן ולדימיר פוטין שמקווה להתחיל קדנציה רביעית, וייתכן שגם אחרונה. על פי סקרי דעת קהל, פוטין צפוי לנצח את יריביו בקלות, עם שיעור תמיכה של כ-70% - פי 10 מהמתחרה המוביל. ניצחון נוסף בבחירות יביא את פוטין לכהונת שיא של 20 שנה בקרמלין, שני רק לדיקטטור יוזף סטלין.

לאורך היום נשמעו טענות רבות על זיופים בקלפיות ועל כך שההליך זוהם. במקביל, צברה תאוצה הקריאה להחרים את הבחירות. דווקא מסיבות אלה, מכוונים פוטין ואנשיו ל-70% הצבעה במטרה להעניק לגיטימציה לבחירתו פעם נוספת, וכן לשוות לבחירות גוון דמוקרטי.

עד אמצע היום הצביעו מעט יותר מ-35% מהאזרחים, כשברקע טענות המבקרים על כך ששיעור המצביעים נופח באופן מלאכותי, ולמעשה מדובר במספר קטן בהרבה. באזורים מסוימים במזרח רוסיה כבר הסתיימה ההצבעה. הקלפי האחרונה שתיסגר מעט לאחר השעה 20:00 (שעון רוסיה) תהיה במחוז קלינינגרד, שממערב למדינות הבלטיות.

ברחבי רוסיה פזורים משקיפים רבים מ-54 מדינות בעולם, ביניהם גם עו"ד אלי נכט. בראיון לתכנית "השעה הבין-לאומית" בכאן רשת ב', אמר נכט: "עבור הרבה מדינות, התמונה בישראל די דומה במובן מסוים. כל המתמודדים מול פוטין לא נראים כאלטרנטיבה ראויה". על המוטיבציה של האזרחים להצביע, אמר: "לאורך מאות שנים לא הייתה להם זכות הצבעה. היום הם מרגישים את החובה האזרחית שלהם ללכת ולהצביע, למרות שהם יודעים את התוצאות מראש".