נחום אבניאל

כאן סקרנים | למה קשה לנו להבין את השירים של שלמה ארצי?

נחום אבניאל מסביר מה אנחנו כל כך אוהבים בשירים של שלמה ארצי, ולמה קשה להבין אותם
נחום אבניאל
19 במרץ 2018
12:00

שלמה ארצי ממשיך להוציא אלבומי זהב ופלטינה, לזכות בתואר זמר השנה ולמלא את קיסריה ושוני, גם אחרי ארבעים וחמש שנה של עשייה מוזיקלית. אבל בשירים של ארצי יש משהו שהוא לא מובן. וכך יש אנשים שלא סובלים את השירים שלו ולמה? כי אנשים אוהבים להתחבר לשיר שהם שומעים. הם אוהבים את תחושת הביטחון, את התחושה שהם יותר חכמים מהשיר ולא שהשיר יותר חכם מהם.

דמיינו ציר ארוך שבקצה אחד שלו יהיו את הפזמונים העממיים הכי פשוטים וקליטים. שם, תמצאו שורות של שירים שאומרות בדיוק מה שהן מתכוונות אליו. השורות משתלבות בצורה מושלמת יחד עם מוזיקה קלה ונעימה. בצד הזה תוכלו למצוא שירים כמו: עם ישראל חי, עם ישראל חי, עם ישראל, עם ישראל, עם ישראל חי.  

בקצה השני של אותו הציר יהיו שירים עמוקים ומורכבים. שם תמצאו מטאפורות, מילים גבוהות ויצירתיות לשונית שמשתלבים יחד עם מוזיקה עשירה ומתוחכמת. בצד הזה תוכלו למצוא שירים כמו ליל חניה של נתן אלתרמן ועוד שירים שלמדתם בשיעור ספרות בתיכון.

הסיבה שכולם מזמזמים את השירים של שלמה ארצי

ואיפה שלמה ארצי נמצא? המילים של שלמה ארצי נמצאות בצד של הציר עם השירים העמוקים והמורכבים אבל המוזיקה נמצאת בצד של הציר של הפזמונים העממיים והפשוטים וכאן נוצר הבלבול. הוא לקח טקסטים שעמוסים במטאפורות וסמלים, והלביש עליהם מוזיקת רוק-פופ קלילה וקליטה. ככה הוא בעצם יוצר את זה שכולם מזמזמים את השירים שלו, אבל רק מי שממש מתאמץ מצליח להבין למה הוא באמת מתכוון.

אנשים יכולים לשבת מול המשפט "גבר הולך לאיבוד דרך מרפסת" ולהרגיש שהם לא מבינים כלום. איזה גבר הולך לאיבוד? ואיך אפשר ללכת לאיבוד דרך מרפסת? יצירתיות לשונית קלה הופכת את "הולך לאיבוד" ל"מתאבד" והנה לכם שיר על בחור אובדני.

עוד משפט שרבים האנשים שחושבים שלוש פעמים כשהם קוראים אותו: "חתולים מחשבים את קיצם לאחור". מה שלמה ארצי רוצה לומר?  חתולים לא מחשבים שום דבר, ובטח שלא לאחור. אבל אם קוראים את כל השיר "לָנגב" מבינים, די בקלות, שהשיר מדבר על בחור שנמאס לו מהחיים בעיר שיש בה רק אוטובוסים, סרטים וחתולי רחוב. לפי השיר, לחיים בעיר אין עתיד, הסרטים נגמרים, האוטובוסים נוסעים ואפילו חתולי הרחוב מחשבים את הקץ וכדאי לבחור הזה לעבור לנגב.

מסתתר מאחורי מטאפורות ומעדן את המשמעות

הרבה מילים בשירים של ארצי מייצגות לא רק את המילה עצמה, אלא הן סמל למצב הנפשי של הכותב. "רכבת" היא סמל לצומת דרכים רגשי,  "עננים" מסמלים קדרות, "מכונית" מסמלת דינמיות, "שמש"– "אופטימיות" ו"ים"– עומק. ארצי לא מתעייף מלהשתמש בסמלים האלה, שחוזרים על עצמם בהרבה שירים שלו.

עוד דבר ששלמה ארצי אוהב לשבץ בשירים שלו זה הרמזים הארוטיים. שורות כמו "כשאת נצמדת אל כתפי מטוס של קרב ממריא", או "היא מוציאה את בגדיי, אוכלת לבדה ת'תות" עשויות להיות די בוטות אם חושבים עליהן שוב. השירה מאפשרת לארצי להסתתר מאחורי מטאפורות ולעדן את המשמעות.

ארצי לא היה זה שהתחיל את ההסתתרות הזאת מאחורי מטאפורות. בתחילת דרכו בשנות השבעים, הוא הלחין ושר שירי משוררים כמו נתן יונתן, אלתרמן, נתן זך, לאה גולדברג, משה בן שאול ורבים אחרים.  

אפשר לומר ששלמה ארצי או דוקטור שלמה ארצי בשבילכם אחרי שקיבל תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה, הושפע מאוד מהפולק-רוק האמריקאי, סגנון מוזיקלי שמשלב אמירות שיריות ודימויים מורכבים עם מוזיקה קליטה וקצבית. מי שהיה הכי מוצלח בזה הוא בוב דילן ואחריו באו בין השאר, ופול סיימון ו- "הבוס"-ברוס ספרינגסטין שלפי ארצי הם מקורות ההשראה שלו.

חלק מהמבקרים, טוענים שזה בכלל לא קשור להבנה שלנו אלא זה ארצי שפשוט הפסיק להתאמץ: המטאפורות חוזרות על עצמן, הסמלים ריקים מתוכן והתחכום הפך להתחכמות. ככה נכתבות שורות כמו "לאן שלא תיסע תיקח שני בגדים ודוכיפת".

על המוזיקה של שלמה ארצי נגיד שאפשר לאהוב אותה גם בלי להבין אותה עד הסוף. או כמו שארצי הסביר על השירה שלו לפני כמה שנים: "אני שר, ואני שר את עצמי. לפעמים רע ולפעמים טוב. לפעמים חיוך ולפעמים עצוב."

עוד בכאן סקרנים

כאן סקרנים | איך הגיעו לישראל מגפי העבודה האוסטרליים? 

כאן סקרנים | למה כל הספרים והעיתונים בישראל כתובים באותו הגופן? 

כאן סקרנים | מה משמעות המספרים בתחתית בקבוקי הפלסטיק?