השר זאב אלקין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אלקין: "השיח סביב תקיפת הכור מיותר ומוגזם"

השר וחבר הקבינט מתח ביקורת על פרסום פרטי התקיפה ועל השיח סביב הנושא: "יש לנו עדיין אתגרים מול סוריה. בעימות הבא אסד עלול להגיב באופן קשה". השר הנגבי אמר מנגד: "הפרסום נחוץ להרתעה"
הבוקר הזה
22 במרץ 2018
08:21

השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני זאב אלקין התייחס הבוקר (חמישי) לתקיפת הכור הסורי ב-2007, שאתמול הותר לפרסם כי בוצעה על ידי ישראל, ואמר כי "השיח שהתפתח ביממה האחרונה סביב הנושא מיותר לחלוטין, והייתה הגזמה עם הפטפטת והדברת". את הדברים אמר אלקין לדב גילהר בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

האזינו לראיון עם זאב אלקין:

השר מתח ביקורת על דבר הפרסום ואמר: "לא היה צריך לפרוס לפני האויב את כל המידע. כבודו הלאומי של הנשיא אסד נפגע, ולכן בפעם הבאה שיהיה עימות בין סוריה לישראל אסד עלול להגיב בצורה קשה. יש לנו עדיין אתגרים מול סוריה".

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר מנגד כי "היה צריך לפרסם את התקיפה כדי לחזק את ההרתעה מול האיראנים. צנזורה היא אנכרוניסטית". את הדברים אמר הנגבי בראיון לשלום קיטל ולנעמה סיקולר בכאן רשת ב'.

השר גם הצטרף לחילופי ההאשמות שהחלו מאז הותרו פרטי התקיפה לפרסום ואמר: "האמירה המוטעת של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק שהפגזת כור חם היא כמו הפגזת כור לא פעיל גרמה לוועדה לחשוב שמניעיו אינם ענייניים".

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתוכנית "הבוקר הזה" כי הוא מברך את ממשלת אולמרט על התקיפה ב-2007. "גם היום לא תאפשר ישראל לאויביה להתחמש בנשק שיאיים על קיום המדינה. החלטת ישראל לאחר התקיפה שלא לקבל עליה אחריות הייתה חכמה ונכונה", אמר בנט. 

אתמול ברק תקף בחריפות את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. לטענת שר הביטחון לשעבר, אולמרט לא פעל כמצופה במהלך ההכנות להשמדת הכור. "התנהגותו לאורך העניין לא אופיינה בצורת ההתנהגות השקולה, קרת הרוח, המדוייקת, המכויילת, שדרושה לראש ממשלה בישראל", ניתח ברק.

האזינו לראיון עם נפתלי בנט:

האזינו לראיון עם צחי הנגבי:

ברק ציטט "איש מבוגר", שתיאר באוזניו את ההבדלים בינו לבין אולמרט. "זה מה שקורה במפגש בין חפיפניק עם תעודות, לבין מקצוען שתכנן ופיקד על עשרות מבצעים". מנגד, גם אולמרט בעצמו לא חוסך בביקורת קשה על ברק, ובשיחות סגורות הקפיד להדגיש כי שר הביטחון שלו ביקש לדחות את מועד התקיפה של הכור הסורי – אף על פי שהיה ברור כי המשמעות לכך עלולה להיות הרת גורל.

לכל הכתבות: