שר החינוך נפתלי בנט
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בנט: "אבו מאזן מרעיב את עמו - הסבירות לעימות בעזה עלתה"

שר החינוך תקף את יו"ר הרשות הפלסטינית והאשים אותו בהבערת השטח. הוא התייחס גם לקוד האתי: "לא אקבל שמרצים ישראלים יקראו לחרם על ישראל, אנחנו מממנים אותם"
קלמן-ליברמן
26 במרץ 2018
09:11
עודכן ב 10:11

שר החינוך נפתלי בנט תקף הבוקר (שני) את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי הוא קיבל החלטה "להרעיב את עמו על ידי מניעת העברת כספים למזון ותרופות כדי להדליק את העסק". בנט העריך כי יש עליית מדרגה בהסלמה בדרום. "הסבירות לעימות בעזה עלתה", אמר בנט בראיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב'.

השר בנט הבהיר כי המדינה ערוכה גם לצעדה שמתכננים הפלסטינים בעזה לעבר גדר הגבול עם ישראל. "אנחנו ערוכים גם לפרובוקציה שנקראת 'צעדת המיליון' כדי למנוע הפרה של הריבונות שלנו", אמר בנט והוסיף כי המטרה היא למנוע הפרת ריבונות בכמות מינימלית של נפגעים. "אין לנו עניין לייצר תמונות של מסת נפגעים או הרוגים בצד השני כי זה מה שהם רוצים כדי להדליק את העסק. האינטרס שלנו שונה מהאינטרס של אבו מאזן", אמר השר בראיון.

שר החינוך התייחס גם לקוד האתי שאושר על ידי ועדת המועצה להשכלה גבוהה ולסערה סביבו. בנט ציין את הנקודות שהיו חשובות לו באופן מיוחד: "מה שלי היה חיוני הוא שסטודנט לא יופלה לרעה ולא יועדף לטובה על רקע עמדותיו הפוליטיות – דברים שראינו. שמרצה לא יופלה לרעה על רקע דעותיו הפוליטיות, שמרצה לא ייכנס לכיתה וינהל תעמולה מפלגתית ושמרצים לא יקראו לחרם אקדמי על מדינת ישראל".

"אני לא אקבל שמרצים ישראלים יקראו לחרם על ישראל. אנחנו מממנים אותם. יש כלי אכיפה להפרות התקנון וכמו כל החלטה של המועצה להשכלה גבוהה, זו החלטה מחייבת", אמר בנט.

פרופסור אבנר דה שליט, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, אמר בתכנית כי אינו מתנגד לקוד אתי, אבל לדבריו, חשוב שייכתב על ידי חברי הארגון ולא יוכתב מלמעלה. "יש תחושה של השתקה", אמר דה שליט.

הפרופסור הבהיר כי מה שמפחיד את האקדמיה הוא ש"שר בישראל יוצר תחושה כאילו מפלים על רקע פוליטי" והוסיף ששיש כלים לטפל באנשים שסוטים מהנורמות. "חופש אקדמי בא להגן על החברה. אנחנו רוצים להיות מזרח גרמניה?", תהה דה שליט.