ילדים פלסטינים
נאסר אשטייה

המנהל האזרחי: 5 מיליון פלסטינים חיים בין הירדן לים

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הפלסטינים, שהוצגו בוועדת החוץ והביטחון, המספר מתייחס לכמות התושבים ביהודה, שומרון ועזה, וממנו עולה כי הוא זהה למספר היהודים בישראל. באופוזיציה מזהירים מהנתונים: "היפרדות או סכנה לקיומו של החזון הציוני". ח"כ מוטי יוגב: "המספר אינו מדויק"
זאב קם
26 במרץ 2018
13:55

האם מספר היהודים והערבים בין הירדן לים – דומה? אם מסתמכים על רישומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות הפלסטינית, שהוצגו היום (שני) בדיון של ועדת החוץ והביטחון בכנסת, התשובה היא חיובית.

בדיון, שעסק בעיצומים של עובדי המנהל האזרחי, מסר סגן ראש המנהל אל''מ אורי מנדס כי ביהודה, שומרון ועזה רשומים כחמישה מיליון פלסטינים. בישראל מתייחסים לנתון בספקנות, מכיוון שלשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית כוללת גם את ערביי מזרח ירושלים, ויש הטוענים כי מהמספר לא נגרעים אנשים שעוזבים לחו"ל או מתים.

למרות ההסתייגויות, בישראל לא נותרו אדישים למתונים, ובאופוזיציה מתחו ביקורת על הממשלה, בטענה כי אינה מקדם פתרון מדיני למצב. "נתוני המנהל האזרחי שהתפרסמו הבוקר, הקובעים כי מספר הפלסטינים מגיע לחמישה מיליון - תמרור אזהרה להנהגה ישראלית שלא מבינה את עוצמת הסכנה הדו לאומית, וממשיכה לייצר מציאות בלתי הפיכה של מדינה אחת", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "כל מי שחרד למדינת הלאום היחידה של העם היהודי, חייב להתייצב לצד המטרה של היפרדות מהפלסטינים ומימוש חזון שתי המדינות".

גבאי: "האחריות להיפרד - שלנו בלבד"

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הוסיף: "מדובר בחמישה מיליון פלסטינים שלא הולכים לשום מקום, למרות התמיכה הנהדרת של טראמפ, פנס ועכשיו גם בולטון. האחריות להיפרד מהם היא שלנו בלבד".

חבר ועדת החוץ והביטחון מוטי יוגב מהבית היהודי אמר מנגד, כי המספר שהוצג – אינו מדויק. "לצערי, מתפ"ש לא מילא את אחריותו לספור ולדעת כמה פלסטינים יש ביהודה ושומרון, או לפחות בשטחי C שבאחריותו, והוא מסתמך על דיווחי הרשות הפלסטינית בלבד", אמר יוגב.

"בשנת 2016 דווח על כ-80 אלף יילודים ועל כ-8,000 נפטרים, תוחלת חיים שאינה קיימת בשום מקום בעולם. בעוד שני פרמטרים הוגשו נתונים מעוררי סימני שאלה - פער של קרוב ל 20% בין רישום יילודים לנכנסים לכיתה א', וכן נתונים לא מדויקים על הגירה פלסטינית שלילית מדי שנה בשנה", המשיך יוגב, וקרא לשר הביטחון להורות למתאם הפעולות בשטחים "להביא מספרים מדויקים ולא לאפשר מציאות שאינה מדויקת בתחום דמוגרפי כה חשוב".

יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח, החבר בוועדת החוץ והביטחון, קרא לוויכוח בין הצדדים מופרך. "לא צריך את הלמ"ס הפלסטינית, תקראו כל מומחה ישראלי. כולם אומרים שבין הים לירדן מתקיים היום בקושי רוב יהודי, וגם אם מוציאים מהחשבון את שני מיליון העזתים, מתקבלים מספרים שמשמעותם אחת - אם לא ניפרד מהפלסטינים, ישראל לא תוכל להיות יהודית או דמוקרטית. שום ויכוח דמוגרפי לא יכסה על העובדות - היפרדות, או סכנה לקיומו של החזון הציוני".