פלסטינים
צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

נתוני הלמ"ס הפלסטיני: כ-5 מיליון תושבים בגדה ובעזה

בדומה לנתונים שהוצגו השבוע בפני ועדת החוץ והביטחון, נתוני מפקד האוכלוסין שנערך ב-2017 מראים כי בשטחי הגדה חיים כ-3 מיליון פלסטינים, והיתר בעזה
נמרוד ליכטנשטיין
28 במרץ 2018
19:41

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ברשות הפלסטינית פרסמה היום (רביעי) את התוצאות הראשוניות של מפקד האוכלוסין שנערך ב-2017. לפי הנתונים שפורסמו, האוכלוסייה הפלסטינית ב"שטחי 67" מונה כיום 4,780,978 נפש.

מתוך כלל התושבים, 1.98 מיליון מוגדרים פליטים. עוד עולה מהנתונים כי מספר התושבים הפלסטינים בגדה המערבית מונה 2.881 מיליון נפש, ושאר התושבים נמצאים ברצועת עזה. מספר התושבים הפלסטינים ב"מחוז ירושלים" מוערך ב-435 אלף בני אדם.

הנתונים העדכניים שמתפרסמים היום דומים לנתונים שהוצגו השבוע בדיון בנושא של ועדת החוץ והביטחון. באותו דיון מסר סגן ראש המנהל האזרחי אל''מ אורי מנדס כי ביהודה, שומרון ועזה רשומים כחמישה מיליון פלסטינים.

בישראל מתייחסים לדברים בספקנות, מכיוון שלשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית כוללת גם את ערביי מזרח ירושלים, ויש הטוענים כי מהמספר לא נגרעים אנשים שעוזבים לחו"ל או מתים. לצד זאת, היו גורמים שהביעו דאגה.

"נתוני המנהל האזרחי שהתפרסמו, הקובעים כי מספר הפלסטינים מגיע לחמישה מיליון - תמרור אזהרה להנהגה ישראלית שלא מבינה את עוצמת הסכנה הדו לאומית, וממשיכה לייצר מציאות בלתי הפיכה של מדינה אחת", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "כל מי שחרד למדינת הלאום היחידה של העם היהודי, חייב להתייצב לצד המטרה של היפרדות מהפלסטינים ומימוש חזון שתי המדינות".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הוסיף: "מדובר בחמישה מיליון פלסטינים שלא הולכים לשום מקום, למרות התמיכה הנהדרת של טראמפ, פנס ועכשיו גם בולטון. האחריות להיפרד מהם היא שלנו בלבד".