צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

דליק איציק: "נתניהו אינו רה"מ הראשון שרוצה לנאום בהדלקת המשואות"

ברקע הסערה בין יולי אדלשטיין למירי רגב, אמרה יו"ר הכנסת לשעבר שהפשרה בשעתו להקרין ברכה מצולמת הגיעה בעקבות רצונו של אולמרט להופיע בטקס
כאן הערב
29 במרץ 2018
18:06

יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק אמרה התייחסה היום (חמישי) לוויכוח בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על הנאום בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות הקרוב. "נתניהו הוא לא ראש הממשלה הראשון שרוצה לנאום בטקס", אמרה איציק ב"כאן הערב" בכאן רשת ב'.

לדבריה,"אנשיו של (אהוד) אולמרט ביקשו שינאם, אז הפשרה הייתה שמאפשרים להופיע בווידאו". איציק הוסיפה שהיא מתחרטת שאיפשרה לאישים נוספים להשתלב בטקס. "ראש עיריית ירושלים אורי לופליאנסקי - אפשרתי לו לדבר ועשיתי טעות. לא נהגתי נכון. לא יודעת למה נכנעתי", הודתה.

איציק הביעה תמיכה בכך שהכנסת תישאר הדומיננטית בטקס: "אנחנו מדינה צעירה ומסורת זה מאוד חשוב לשמור עליו. הכנסת מייצגת את הריבון, את עם ישראל. ראש הממשלה מייצג את ראש הרשות המבצעת, כפי שנשיאת העליון מייצגת את הרשות השופטת. הטקס שייך רק למי שנושא בתפקיד של הכנסת." מנגד, היא הציעה לאדלשטיין לסיים את המשבר: "הייתי מציעה ליו"ר הכנסת לסגור את הדברים האלה בשקט, הרי זה טקס כ"כ נוגע וחבל שגם זה יתקלקל ואנשים יגיעו לשם חמוצים ויגידו לעצמם 'סוף סוף יש טקס כ"כ מרגש והנה גם עליו יש כתם'".

היום פנה יו"ר הכנסת במכתב לחברי הכנסת ולעובדי המשכן, שבו איים כי אם יוכנסו שינויים בטקס הדלקת המשואות המסורתי של יום העצמאות בהר הרצל – "ייתכן שהכנסת לא תיקח בו חלק פעיל". שרת התרבות, מירי רגב, הגיבה למכתב של אדלשטיין וכינתה אותו "מכבסת מילים, שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70".


בימים האחרונים קיבל אדלשטיין מסרים נחרצים מנתניהו, שלפיהם הוא לא מתכוון לסגת מכוונתו לנאום בטקס הדלקת המשואות. יו"ר הכנסת דחה את המסרים ואמר כי אין בכוונתו להתקפל. "אם נתניהו יפר את המסורת, אחרים את הטקס", אמר. עם זאת, בסביבת ראש הממשלה אמרו לכאן חדשות כי תמונת המצב הנוכחית היא שבכוונתו להגיע לטקס ולנאום.