נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: אי-פי

נתניהו לארדואן: "לא נקבל ממך הטפות"; נשיא טורקיה השיב: "אתה טרוריסט"

ראש הממשלה הגיב לגינוי של נשיא טורקיה בנוגע לאירועי עזה: "כנראה שכך מציינים באנקרה את ה-1 באפריל". ארדואן השיב לו: "אתה חלש, רסן את עצמך ואל תמציא שקרים"
גילי כהן, רועי קייס וערן זינגר
01 באפריל 2018
12:07
עודכן ב 16:01

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף היום (ראשון) את נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שגינה בחריפות את תגובת צה"ל באירועי עזה ביום שישי האחרון. הוא אמר כי טענות טורקיה לפגיעה של ישראל בחפים מפשע "מציינות את ה-1 באפריל". מנגד, ארדואן השיב לו וכינה את נתניהו "טרוריסט".

בחשבון הטוויטר שלו, כתב ראש הממשלה כי "הצבא המוסרי בעולם לא יקבל הטפות מוסר ממי שבמשך שנים מפציץ אוכלוסיה אזרחית ללא אבחנה. כנראה שכך מציינים באנקרה את ה-1 באפריל".


תגובת ראש הממשלה מגיעה לאחר שאתמול כתב ארדואן בחשבון הטוויטר שלו, כי "ישראל תיפול במוקדם או במאוחר מתחת להריסות העושק שהיא מבצעת בפלסטין. באשר אלינו - אנחנו נמשיך לעמוד תמיד לצד אחינו הפלסטינים בסוגייתם הצודקת".

היום, בעקבות התגובה של נתניהו, יצא ארדואן במתקפה נוספת במהלך כינוס פוליטי בעיר אדנה. הוא כינה את ראש הממשלה "טרוריסט" והוסיף: "אל תמציא שקרים ובדותות על הרפובליקה הטורקית. מוטב שלפני הכל תרסן את עצמך. הצבא שלנו אינו פוגע באיש".

"אתה חלש מאוד", המשיך נשיא טורקיה בפנייה לנתניהו. "אנו נאבקים בטרור, אבל זה לא מעניין אותך כי אתם מדינת טרור. איש אינו באמת אוהב אותך. אל תתן לנשק הגרעיני שלכם להוליך אתכם שולל, כי הוא לא יעבוד בעת הצורך".

ארדואן תקף את ישראל גם באירוע של מפלגתו שנערך אתמול, וכינה את פעילותה "התקיפה הלא אנושית שלה בעזה". ארדואן ביצע בנוסף השוואה בין השתיקה על מה שישראל עשתה, לבין הביקורת על המבצע הטורקי בעפרין בצפון מערב סוריה: "האם שמעתם גינוי כלשהו לנוכח מה שהתרחש בעזה אתמול מאלה שמתחו ביקור על המבצע הטהור ביותר והמוסר ביותר שביצעה טורקיה בעפרין בצפון סוריה? איפה הם?". 

נשיא טורקיה אמר עוד כי הוא שאל את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בשיחה שקיים איתו ביום שישי, האם הוא יתערב באירועי עזה. בכלי תקשורת ערביים ופלסטיניים דווח שארדואן גם אמר ש"ישראל תקבל את העונש שלה על העושק שהיא מבצעת בפלסטין".

בתוך כך, פועלות מצרים, ירדן ומדינות אחרות למציאת אופק מדיני שיביא לסיום המשבר בעזה. שר החוץ של ירדן, איימן ספדי, אמר את הדברים בתום פגישה עם עמיתו המצרי סאמח שוקרי בקהיר. השניים גינו את מה שכינו "האלימות שישראל נוקטת נגד פלסטינים חפים מפשע, המבקשים לממש את זכותם להפגין נגד הכיבוש". השניים קראו לקהילה הבין לאומית להפעיל את סמכותה, ולהגן על הפלסטינים.

דברי ארדואן מצטרפים לגינויים רבים שיצאו אתמול ממדינות ערב לאחר אירועי עזה. מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ר'יט, גינה בחריפות אמש את מה שהוא כינה "ההתייחסות הברברית" של כוחות צה"ל. הוא אמר כי "ישראל נושאת באחריות המשפטית, המדינית והמוסרית לאלה שנהרגו".  אל-ר'יט הוסיף כי ההפחדה מצד ישראל לא תגרום לדיכוי של הפלסטינים, אלא תוביל בסוף לפיצוץ המצב כפי שקרה אתמול: "הניסיון של ישראל לבלום את ההפגנות האלה באלימות הבוטה הזאת משקפת פשיטת רגל מדינית ומוסרית".

תיעוד: הירי הקטלני ביום שישי בצעדת חמאס בעזה


גם מצרים גינתה אמש את מה שהיא כינתה "השימוש באלימות נגד האזרחים הלא חמושים" והבהירה כי היא מתנגדת בתוקף ל"שימוש המופרז בכוח מצד כוחות צה"ל נגד תהלוכות בדרכי שלום שנערכו כדי לציין את יום האדמה". בהודעה של משרד החוץ המצרי הודגש כי "מצרים תומכת באופן מוחלט בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני ובראשן הזכות להקים מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים וגם בזכות השיבה".

בנוסף, מצרים קראה לכל הצדדים להרגיע את המצב ולשמור על איפוק ולא להעמיד את חייהם של האזרחים בפני עוד סכנות. היא הזהירה מהסכנה שבהמשך המצב הנוכחי ללא חידוש תהליך השלום והגעה לפתרון צודק וכולל של הסוגיה הפלסטינית.


אל מצרים הצטרפה ירדן, שגינתה גם היא את "ההסלמה הישראלית" נגד רצועת עזה. שר ההסברה הירדני, מוחמד אל-מומני, הטיל על ישראל את האחריות על מה שאירע ברצועת עזה מתוקף היותה "הכוח הכובש" ומתח ביקורת על כך שפגעה בזכות להפגין בצורה לא אלימה ועל כך ש"השתמשה בכוח מופרז נגד בני העם הפלסטיני הלא חמושים שיצאו באלפים כדי לציין את יום האדמה ולהדגיש את זכותם לשוב לבתיהם בהתאם לזכויות המשפטיות, המדיניות וההומניטריות שהחוקים והמוסכמות הבינלאומיות עורבות להן".

אל-מומני קרא לקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולהפעיל לחץ על ישראל כדי שתעמוד באחריותה כ"כוח כובש" ותטפל במשבר ההומניטרי שרצועת עזה סובלת ממנו. בנוסף, הזהיר כי המשך היעדר אופק לפתרון צודק וכולל לסוגיה הפלסטינית, יגרום להשרשת סביב של ייאוש שתוליד קיצוניות ותוביל לעוד אלימות ושפיכות דמים.