עימותים בין פלסטינים לצה"ל בגבול רצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

יועצו של אבו מאזן: הירי בצעדה בעזה - פשע מלחמה, איזנקוט ושולחיו רוצחים

בכיר הרשות הפלסטינית, נביל שעת', תקף את ישראל בעקבות האירועים בהפגנות בעזה בסוף השבוע: "לא נורתה ירייה ולא הושלכה אבן. פגעו באזרחים שמחו באדמתם נגד הכיבוש". הג'יהאד האסלאמי: אחד מפעילינו שנפגע בעימותים מת מפצעיו
שמעון מיג'אן, דנה בן שמעון ונמרוד ליכטנשטיין
02 באפריל 2018
12:15

בכיר ברשות הפלסטינית ויועצו של אבו מאזן נביל שעת' החריף היום (שני) את המתקפה נגד ישראל בעקבות העימותים ברצועת עזה בסוף השבוע האחרון, וכינה את הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, "רוצח". בראיון שהעניק לערוץ טלוויזיה ערבי, אמר שעת': "איזנקוט וכל מי שנותן לו הנחיות הם רוצחים. הם פגעו באזרחים המוחים נגד הכיבוש באדמתם, זה פשע מלחמה".

לדברי יועצו של יו"ר הרשות אבו מאזן לענייני חוץ, "תהלוכת השיבה" שארגן חמאס כלל לא הייתה אלימה ולא הצדיקה תגובה מצד צה"ל. "לא נורתה ירייה אחת ולא הושכלה אבן אחת. איש לא חצה את הגבול. כל מי שנהרג – נהרג בתוך גבולות רצועת עזה", קבע שעת'.

משרד הבריאות בעזה דיווח היום כי פלסטיני בן 29, שנפגע בעימותים על גבול הרצועה ביום שישי, מת מפצעיו. לפי הודעה של הג'יהאד האסלאמי, מדובר בפעיל של הארגון. בעקבות כך, עלה מניין ההרוגים ל-18 על פי הדיווחים הפלסטיניים, כולל גופותיהם של שניים המוחזקות בידי ישראל.

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, האשים אתמול את ישראל בביצוע "טבח מתוכנן מראש" בעקבות אירועי סוף השבוע. הנייה שיגר מסר מאיים ואמר: "בפעם הזאת עצרנו בגבול, בפעם הבאה אנחנו לא יודעים איפה יהיה הגבול". לטענתו, משתתפי הצעדה היו"מפגינים שמחו בדרכי שלום". 

למרות המתיחות ברצועת עזה, בישראל משוכנעים שלא תיפתח חקירה בינלאומית בעקבות האירועים ביום שישי האחרון. גורם מדיני הסביר לכאן חדשות כי דרישות האו"ם והאיחוד האירופי הן שגרתיות, ומגיעות בכל פעם שבה נהרגים אזרחים שלא כחלק מלחמה. הגורם הדגיש גם כי "לא נראה דוח גולדסטון מספר 3".

גם מבחינת צה"ל לא ייפתחו חקירות מצ"ח בעקבות האירועים. בצבא טענו כי למרות ההרוגים בצד הפלסטיני, התוצאות הרצויות הושגו בכך שלא הייתה חדירה לשטח ישראל ולא בוצעו פיגועים בעוטף עזה. בהכנה לאירועים השתתף גם הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק, שנתן ליווי משפטי לכל התרחישים.