בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר בכיר על סערת מבקשי המקלט: "נתניהו נוהג בבלבול ובפאניקה"

ביקורת נגד ראש הממשלה בעקבות ההודעה הדרמטית על השעיית מתווה מבקשי המקלט החדש, שעות בלבד לאחר שהוצג. בנט בכאן רשת ב': "שמח שנתניהו אימץ את הכיוון שלנו"
מיכאל שמש
03 באפריל 2018
08:27

שר בכיר בממשלה מתח הבוקר (שלישי) ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סביב הסכם מבקשי המקלט. "נתניהו נוהג בבלבול ובפאניקה בחודש האחרון. בקבינט לא מבינים מאיפה זה נולד", האשים השר, בעקבות הודעתו של נתניהו על השעיית ההסכם עם סוכנות הפליטים של האו"ם - שעות בלבד לאחר שהציג אותו לצד שר הפנים, אריה דרעי. 

השר הבכיר הוסיף: "זה שיקול דעת לוקה, חוסר רצינות וחוסר מקצועיות. זה מוזר מאוד. אנחנו לא מבינים את ההתנהלות של נתניהו".

מנגד, שר החינוך נפתלי בנט בירך הבוקר על השעיית מתווה מבקשי המקלט. בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אמר יו"ר הבית היהודי: "אני שמח שראש הממשלה אימץ את הכיוון שלנו. המתווה היה הופך אותנו לאקזיט עבור כל מהגר בעולם". לצד זאת, בנט הדגיש כי "לא מספיק להשעות את יישום ההסכם, אלא יש לבטל אותו לגמרי".

האזינו לראיון עם בנט בכאן רשת ב':

בנט גם תקף את בג"ץ בנושא ואמר: "צריך לנסח מחדש את חוק ההסתננות, יחד עם סעיף התגברות עוקף בג"ץ, ולהוציא מכאן את המסתננים. בית המשפט העליון פועל בחוסר ממלכתיות ובחוסר היגיון. מי שהוא באמת פליט נקלוט אותו, אבל אין לנו שום מחויבות כלפי מי שהגיע לכאן באופן לא חוקי. זה לא נכון שאין מדינות שלא רוצות לקבל את הפליטים. בג"ץ אילץ את ישראל להגיד לרואנדה מה עליהם לומר כדי לקבל את המסתננים. צריך פשוט להחזיר אותם לארצות המוצא".

האזינו לראיון עם שתי תושבות דרום תל אביב:

שרת התרבות מירי רגב גם בירכה הבוקר על החלטת ראש הממשלה להשעות את המתווה, וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "מברכת את ראש הממשלה שגילה מנהיגות והקשיב לקולו של ציבור רחב בישראל. כפי שאמרתי אתמול, מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, צריכה לדבוק במדיניות ההגירה שלה ולשמור בקפדנות על זהותה ועל המרקם החברתי שלה. מסתנני עבודה לא חוקיים צריכים לחזור לארצות מוצאם".

שר הכלכלה אלי כהן אמר הבוקר בכאן רשת ב' כי "ראש הממשלה קיבל את ההחלטה הנכונה. זו הייתה סוגיה עקרונית וגורפת שכל המהגרים צריכים לעזוב אך מי שפליט צריך לתת לו את כל השירותים. מרביתם הם מהגרי עבודה. בפרקטיקה – יש יצירת תקדים ולכן יש לבטל את מעמד מהגרי עבודה שנכנסו בצורה לא חוקית".

מנגד, חברת הכנסת מרב מיכאלי אמרה כי "לגבי האפריקאים, מדובר על 37,000 שאין להם מעמד של פליט כי ממשלת ישראל נמנעה מלבדוק את מעמדם ולכן תמנה את ראשה בחול. האפריקאים מוכנים לעשות כל עבודה כי אנו במצב כלכלי יותר טוב".

האזינו לראיון עם השר אלי כהן:

האזינו לראיון עם ח"כ מרב מיכאלי:

עוד פורסם הבוקר כי סגן שר החוץ של רואנדה אמר הבוקר לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".

לדברי הבכיר ברואנדה, האשמתו של נתניהו שלפיה רואנדה נסוגה מהסכם שהיה לה עם ישראל בגלל לחץ של הקרן החדשה וגורמים באיחוד האירופי תגרור תגובה. "הפוסט הזה משנה את הדרך שבה רואנדה תיאלץ להגיב. אנחנו נגיב בהתאם, וזה כל מה שאני יכול לומר בשלב זה".