יהודים במתחם הר הבית
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

ירדן מחתה בפני משרד החוץ הישראלי בשל תפילת יהודים ליד הר הבית

בעמאן הגישו מחאה רשמית למשרד החוץ הישראלי בעקבות החלטת בית משפט להתיר את התפילות: "פגיעה בסטטוס-קוו במתחם הקדוש"
יערה שפירא
03 באפריל 2018
21:18

ממשלת ירדן הגישה מחאה רשמית למשרד החוץ הישראלי בעקבות החלטת בית משפט להתיר תפילה של יהודים סמוך להר הבית - כך נודע היום (שלישי). בעמאן האשימו את ישראל בהפרת הסטטוס-קוו במתחם.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי בית משפט השלום בירושלים החליט לדחות את בקשת המשטרה להרחיק שלוש נערות בגיל 14 שהתפללו בשערי הר הבית, וקבע כי זכותו של כל אדם להתפלל בכל מקום ברחבי הארץ. השופט שמואל הרבסט קיבל את טענת סנגור הבנות, עו"ד איתמר בן גביר, ופסק כי אל למשטרה לעצור את הצעירות ולמנוע מהן את זכות היסוד.

אולם, בירדן לא היה מרוצים מהפסיקה, והממשלה הירדנית שלחה מכתב תלונה למשרד החוץ הישראלי. בין היתר נכתב במכתב כי "ההתפתחויות האחרונות מפרות את הסטטוס קוו הההיסטורי במקום הקדוש בירושלים המזרחית - לרבות ברכוש הווקף סמוך למסגד אל אקצא (...) ממשלת ירדן מבקשת להזכיר לישראל את מחויבותה למשפט הבינלאומי ככוח הכובש של ירושלים המזרחית, והממשלה הירדנית מוחה בחריפות ומגנה את האישור שניתן על ידי הממשלה לטקסים דתיים סמוך להר הבית".

יהודים במתחם הר הבית (צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90)

עוד נכתב כי "על פי הכללים של המשפט הבינלאומי, ממלכת ירדן דוחה גם את סמכותם של בתי המשפט הישראליים ואת תחולותו של הדין הישראלי על מכלול השטח של מזרח ירושלים, ומתייחסת בהתאם לכל הצווים שהוצאו על ידי בתי המשפט כאל שינוי הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי, לרבות ההליך המשפטי האחרון המאפשר תפילה יהודית מחוץ לשערי מסגל אל אקצא אל חראם א שריף".

בתגובה לתלונה הירדנית הרשמית של ממשלת ירדן, מסר עו"ד איתמר בן גביר כי "אין גבול לחוצפה במכתב התלונה של הירדנים. אני מצפה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לזמן את שגריר ירדן בישראל לשיחת נזיפה חמורה, במהלכה הוא יבהיר לו שבתי המשפט בישראל הם בתי משפט עצמאיים ולא עובדים אצל הירדנים ועוד יותר מכך, כי ירושלים שוחררה על ידי מדינת ישראל, ויהודים יכולים להתפלל בכל מקום בבירתנו הקדושה".

עו"ד בן גביר מסר עוד כי "כנראה שהירדנים מתבלבלים וסבורים שישראל אינה מדינה עצמאית. הגיע הזמן שהממשלה היושבת בירושלים להבהיר לירדנים את מה שהיה צריך להיות ברור להם מזמן: ישראל היא הריבון בירושלים".