פוטין, ארדואן ורוחאני, היום באנקרה
צילום: אי-פי

בכירים בממשלת טורקיה: ישראל ואנחנו יכולים לשתף פעולה במלחמה בסוריה

לדברי הגורמים "לכאן חדשות", לשתי המדינות יש אינטרס משותף בחיזוקם של המורדים נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד - כפי שקורה בפועל
מואב ורדי, אנקרה
04 באפריל 2018
22:03

גורמים בכירים בממשלת טורקיה אומרים כי לארצם ולישראל יש אינטרסים משותפים במלחמה בסוריה והן יכולות לשתף פעולה – כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי הגורמים, לשתי המדינות יש אינטרס בחיזוק האופוזיציה נגד משטר אסד - וכך הן פועלות כבר עתה.


מוקדם יותר היום תקף נשיא איראן, חסן רוחאני, את ישראל ואמר: "היא מנסה לפגוע בנו ולעזור לטרוריסטים – אך הם נכשלו". רוחאני, שהשתתף בפסגה באנקרה עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הוסיף: "אנו נלחמים יחדיו עם ממשלת סוריה הלגיטימית. המצב הגאוגרפי צריך להישמר. נקווה שאלו שעוינים כלפינו לא יצליחו לנצח. בקרוב נראה יותר שלום וביטחון בזכות איראן טורקיה ורוסיה". הוא הזהיר כי התערבות ישראלית במלחמה בסוריה "תוביל למלחמת אזרחים".

רוחאני אמר עוד כי "האזור עומד בפני מספר משברים, העיקרי הוא איום הטרור. הטרוריסטים נתמכים על ידי מדינות המערב. מדינות מסוימות מחמשות אותן. אנו מאמינים שנוכל לנצח את הקרב נגד הטרור. לתושבי סוריה יש היום תקווה לשלום ולחזרה לבתיהם. הסכמנו על סיוע צבאי והומניטרי לתושבי סוריה. יש לפתור את הסכסוך בסוריה בצורה דיפלומטית. אין לאף מדינה את הזכות להחליט על העתיד סוריה, רק לתושבי סוריה יש את הזכות הזאת".

ארדואן אמר כי "שלמותה הטריטוריאלית של סוריה תלויה ביכולת להרחיק ממנה ארגוני טרור. הדרך לפנינו קשה, אך התקווה להצלחה הולכת וגדלה. אלה שאינם מבינים שארגון המדינה האסלאמית והלוחמים הכורדים משרתים אותה מטרה, אינם יכולים לתרום להשכנת שלום בסוריה".

פוטין אמר בתום המפגש: "הבהרנו את העמדה שלנו לתמיכה בעצמאות והריבונות והשלמות של סוריה. זה חשוב היום יותר מאשר בעבר כאשר רואים את הניסיונות לערער את המצב בסוריה בין הקבוצות האתניות. עלינו להקשיב להחלטות האו"ם בנושא".

הבית הלבן פרסם הודעה לאחר המפגש, שלפיה ארצות הברית קרובה לסיום המשימה הצבאית למיגור דאעש בסוריה.