נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חרף ההצהרות: הליך חקיקת חוק המסתננים החדש לא יחל השבוע

שבוע אחרי סערת גירוש מבקשי המקלט, נראה כי הליך החקיקה לא יחל השבוע על אף דבריהם הנחרצים של ראשי הבית היהודי בנט ושקד
זאב קם
08 באפריל 2018
09:21

על אף ההצהרות הנחרצות של ראשי מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד, הליך החקיקה של חוק המסתננים החדש לא צפוי להתחיל השבוע. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב'. 

השבוע צפויות להתקיים כמה פגישות בנושא. עם זאת, הכנסת נמצאת בימים אלו בפגרה עד לאחר יום העצמאות; ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשה עומדת שרת המשפטים שקד, לא תתכנס השבוע, ככל הנראה; והנוסח של החודש החדש, שיכלול את פסקת ההתגברות, עדיין לא קיים. המשמעות היא שהליך חקיקת החוק החדש לא צפוי להתחיל בימים הקרובים.

בשבוע שעבר הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על מתווה חדש בנוגע למבקשי המקלט, אך ביטל אותו יום לאחר מכן. בנט בירך על החלטת ראש הממשלה ואמר כי זו "החלטה נבונה. נמנעה בכייה לדורות. כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים".

בראיון בכאן רשת ב' הביע בנט את התנגדותו למתווה, וקרא לקדם חוק חדש בנושא שיעקוף את החלטת בג"ץ. "המתווה היה הופך אותנו לאקזיט עבור כל מהגר בעולם. צריך לנסח מחדש את חוק ההסתננות, יחד עם סעיף התגברות עוקף בג"ץ. בית המשפט העליון פועל בחוסר ממלכתיות ובחוסר היגיון. מי שהוא באמת פליט נקלוט אותו, אבל אין לנו שום מחויבות כלפי מי שהגיע לכאן באופן לא חוקי".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי התייחסה גם היא לנושא, בראיון לכאן הערב בכאן רשת ב', והסבירה כי "צריך להחזיר למדינה את אפשרות כליאת המסתננים, וגם לבחון מחדש את החזרתם לאריתריאה. אני לא מוכנה לתגמל בפרס שום מהגר עבודה". 

חוטובלי תקפה את בג"ץ ואמרה כי הוא "חסם כל מהלך לגיטימי של הממשלה. הדבר החיובי שיצא מהמצב הנוכחי הוא האפשרות לבחון את יחסי הכנסת ובית המשפט. יש לחוקק חוק יסוד הגירה, כולל פסקת התגברות".