חואן אורלנדו הרננדז ובנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בכיר במשרד החוץ: "נשיא הונדורס ידידותי לנו, הדלקת המשואה - לא גימיק"

ברקע ביקורת על ההחלטה שחואן אורלנדו הרננדס ידליק משואה בטקס יום העצמאות ה-70 לישראל, אמר הבכיר לכאן חדשות: "הוא שידרג את היחסים איתנו בצורה משמעותית. הבחירה בו הוכרה על ידי אירופה, ארצות הברית והאו"ם"
גילי כהן
08 באפריל 2018
17:52

"להציג את הדלקת המשואות של נשיא הונדורס כגימיק - חוטאת לאמת", כך אמר היום (ראשון) לכאן חדשות בכיר במשרד החוץ, ברקע ביקורת שנשמעה על הבחירה בחואן אורלנדו להדליק משואה בטקס יום העצמאות ה-70 לישראל. לדברי הגורם הבכיר, נשיא הונדורס הוא "מנהיג של מדינה ידידותית, ושדרג את היחסים עם ישראל ועם מש"ב (המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי), סוכנות הסיוע של ישראל, בצורה משמעותית".

כשנשאל על הטענות המהותיות שנשמעו בנוגע לשלטון בהונדורס, שעל פי דיווחים שונים מפר זכויות אדם בשיטתיות, הבכיר במשרד החוץ סירב להתייחס לנושא אך אמר: "בדיון הציבורי הושמעו דברים שלא עדכניים וחצי נכונים - לא לגבי היחסים עם הונדורס, ולא לגבי העובדה שהאיש הזה, במסלול חיים שלו, מייצג הרבה פעמים דברים שהם חלק מהיתרונות של מש"ב".

בשנת 1992 עבר הנשיא חואן אורלנדו הרננדס קורס למנהיגות צעירה שהובל על ידי סוכנות מש"ב של משרד החוץ. "הבחירה בו הוכרה על ידי אירופה וארה"ב והאו"ם. הוא בוגר מש"ב שהגיע לדרגה הכי בכירה. הוא האיש שהגיע הכי רחוק. הוא מעין 'פוסטר בוי' של מש"ב ושל מה שעושה הארגון הזה שחוגג השנה 60 שנה להיווסדו".

הרננדז ישתתף בטקס הדלקת המשואות ויתלווה למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ. מדובר בפעם הראשונה בתולדות טקסי הדלקת המשואות שבה ראש מדינה זרה נמנה בין מדליקי המשואות. ההחלטה על השתתפותו עוררה ביקורת רבה. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, קראה לבטל את השתתפותו של הרננדז ואמרה: "ההחלטה נותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו". שרת התרבות מירי רגב מסרה בתגובה כי "מדובר בהשמצות סרק שאין להם שום בסיס".

היום פרסם משרד התרבות והספורט פרסם את רשימת 14 מדליקי המשואות בטקס שייערך בערב יום העצמאות ה-70 של ישראל בשבוע הבא. בין השמות הבולטים ברשימה נמצאים הלשונאי ואיש הרדיו ד"ר אבשלום קור ואלוף (מיל') ישעיהו (שייקה) גביש. גם המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח' מוואפק טריף, והאלוף הפאראלימפי נועם גרשוני נכללים ברשימה.