רה"מ נתניהו בשדרות, ינואר 2015
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

נתניהו אחרי התקיפה בסוריה: "יש לנו כלל פשוט - הקם לפגוע בך, השכם לפגוע בו"

ראש הממשלה התייחס במרומז בטקס בשדרות לפרסומים על פעילות חיל האוויר בעיר חומס. דיווחים באיראן: אחד מההרוגים בתקיפה - קצין בכיר במשמרות המהפכה בדרגה המקבילה לאלוף משנה
איציק זוארץ ורועי קייס
09 באפריל 2018
18:37

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (שני) בטקס בשדרות כי ישראל תוקפת את מי שמנסה לפגוע בה. בכך התייחס נתניהו במרומז לדיווחים בתקשורת הזרה על אודות תקיפה ישראלית בבסיס חיל האוויר של הצבא הסורי בעיר חומס שבסוריה.

"יש לנו כלל פשוט וברור, ואנחנו נותנים לו ביטוי תמידי", אמר ראש הממשלה, "הקם לפגוע בך - השכם לפגוע בו". נתניהו התייחס למצב הביטחוני בדרום: "הדבר הראשון שקורה כאן, מתומצת במילה אחת - ביטחון. ביטחון לשדרות, ביטחון לעוטף עזה, ביטחון לנגב, ביטחון לישראל, ביטחון בעתיד".

ראש הממשלה אמר עוד כי "אנחנו לא נותנים כאן בגבול עזה, בטווח נגיעה, שייגעו בנו. אנחנו נגע בהם. הביטחון בהווה זהו תנאי הכרחי לביטחון בעתיד, ומה שיש פה היום זה ביטוי אדיר ורב עוצמה לביטחון שלנו בעתיד".


בתקשורת האיראנית דווח מוקדם יותר היום על ארבעה הרוגים מקרב חיילי משמרות המהפכה בתקיפה הלילה באזור חומס. על פי הדיווחים, אחד ההרוגים הוא קצין בכיר בדרגה המקבילה לאלוף משנה.

בתוך כך, משרד החוץ האיראני גינה בחריפות את התקיפה הישראלית לכאורה בבסיס T4 בסוריה. מהמשרד נמסר כי "מדובר בהפרה ברורה של החוקים הבינלאומיים". עוד נמסר כי התקיפה הישראלית נועדה "לחזק את הטרוריסטים" וכי היא"מסבכת" את התנאים והמשוואות באזור ואת המשוואות באזור.

הבוקר האשימו סוריה ורוסיה את ישראל בביצוע התקיפה האווירית בבסיס חיל האוויר הסורי ליד חומס, שבה דווח כי נהרגו לפחות 14 בני אדם – בהם איראנים, שלושה קצינים בצבא אסד ובעלי אזרחויות זרות נוספות. בהודעה מטעם צבא רוסיה נטען כי שני מטוסי קרב ישראליים מסוג F15 שיגרו את הטילים לעבר יעד התקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון.

הודעת הצבא במוסקבה חזרה על הטענה הסורית, שלפיה מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה יירטו חמישה מתוך שמונה טילים ששוגרו בתקיפה. לפי דיווח של רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, מל"טים ישראליים חגו בצפון בקעת הלבנון בעת התקיפה של בסיס T4.

בדיווח של סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" צוין כי "מטוס ריגול ישראלי" נצפה בשמי הבסיס שהותקף. בעקבות ההאשמה הרוסית, סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה ציטטה גורם צבאי רשמי בדמשק, שאמר: "התוקפנות הישראלית נגד בסיס חיל האוויר T4 בוצעה באמצעות מטוסי F15, ששיגרו מספר טילים משטח לבנון".