מערכת כאן
מערכת כאן

תיאום כוונות

חיים סבתו
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 23 אפריל 15:30

חיים סבתו, הרב חיים סבתו, ראש ישיבת מעלה אדומים, היה הזוכה הראשון בפרס ספיר לספרות מטעם מפעל הפיס. זה היה בשנת 2000, והקהילה הספרותית, רובה חילונית, רובה שמאל-מרכז, הרימה גבה, ואחר כך למדה להתפעל מיפי ספריו של סבתו, שמביאים אל הקוראים גם את הווי החיים של הציבור הדתי-לאומי, וגם את לשונו העשירה של בן הישיבות, ספוגה במשנה ובתלמוד, במקרא ובעגנון.

הזכייה בפרס ספיר היתה על ספרו "תיאום כוונות", שראה אור ב-1999 והוא למעשה רומן מלחמה עז מבע. יש שיאמרו כי עד צאת הספר לאור לא כתבו כך בספרות העברית על מלחמות ישראל, בוודאי לא על מלחמת יום הכיפורים. מבעד לפיוט מתאר סבתו את הקרבות, החברויות, ורגעים אכזריים של המלחמה.

חיים סבתו, יליד קהיר (1952), הוא רב, איש חינוך וסופר. ספרי הפרוזה שלו כוללים פרטים ביוגרפיים רבים. הספרים מספרים על אודות משפחתו (בספר "אמת מארץ תצמח"), חוויות מילדותו (בספרים "בואי הרוח", "כעפעפי שחר", ו"בשפריר חביון") וחוויות ממלחמת יום הכיפורים ("תיאום כוונות").

"תיאום כוונות" מתאר את המלחמה מנקודת מבטו של בחור ישיבת הסדר שעוזב את הוריו ויוצא למלחמה מלווה בחבריו. הספר מתאר בעיקר את הימים שאחרי הקרבות והתיאורים כתובים בו כזיכרונות טריים. את הספר מלווה תחושת החיסרון בעקבות נפילתו של חבר הטוב ביותר, דב אינדיג.

שם הספר מבטא כפל משמעות: מצד אחד חוסר הסדר והארגון שהיה בתחילת המלחמה, וגרם לכך שהצוות לא הספיק לבצע הכנות בסיסיות כמו תיאום כוונות לתותח, הטנק ומצד שני המשמעות הדתית של כוונה בתפילה. 

ב-2003 עובד הספר לסרט קולנוע בידי הבמאי אייל חלפון.