הוצאת כתר
הוצאת כתר

סיפור על אהבה וחושך

עמוס עוז
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 23 אפריל 13:33

מה לא נאמר ומה לא נכתב על אחד הרומנים החשובים בספרות הישראלית, רומן אוטוביוגרפי רחב יריעה שכתב עמוס עוז ופורסם ב-2001, ובו מתחבר הסיפור האישי שלו, סיפור על ילדות בצל אם שנטשה, עם הסיפור הלאומי והקמת מדינת ישראל. 

בספר מתאר עוז בגוף ראשון ילדות בשכונת כרם אברהם בירושלים. עמוס הוא בנם יחידם של פניה ואריה קלוזנר, ילד כותב וחולם שתולה על דלת חדרו את השלט: "עמוס קלוזנר, סופר". ילד שאמו התאבדה כשהיה בן 12, והוא נשאר עם אביו ואחר כך נשלח לקיבוץ חולדה.

בספר מתאר עוז את נישואיהם המיוסרים של הוריו, את האם הדכאונית והאב המלומד שחי בצלו של הדוד הגדול הפרופ' יוסף קלוזנר.

הסיפור מתרחש על רקע תקופת המנדט והחיכוך עם ערביי ארץ ישראל, הקמת המדינה ושנותיה הראשונות. עוז מתאר גם את הדורות הקודמים של משפחתו במזרח אירופה.

עוז מתאר בחדות אבחנה מהולה באמפתיה דמויות מחיי החברה הארץ ישראלית של אותם ימים, אנשי רוח ופוליטיקאים שבהם נתקל - ההיסטוריון (שהוא גם דודו)  יוסף קלוזנר, ש"י עגנון שהתגורר בסמוך אליו, דוד בן-גוריון שהתכתב עם עוז הילד מעל דפי עיתון "דבר" והזמינו לפגישה. וכמובן, אהבתו הראשונה של עוז - המשוררת זלדה, המכונה בהברה אחת "מורה-זלדה", שלימדה אותו בכיתה ב'. קטעי פרוזה יפהפיים יש ב"סיפור על אהבה וחושך", יכולת התבוננות בבני אדם, חוש הומור דק, כאב ונחמה.

הספר זכה להצלחה עצומה בישראל ובעולם. הוא אחת מיצירות הספרות העברית הנמכרות ביותר אי פעם, הספר תורגם ל-30 שפות, לרבות סינית וערבית, ויצא לאור בלבנון.

בשנת 2007 עיבדה השחקנית נטלי פורטמן את הספר לסרט קולנוע בכיכובה.