הוצאת הספריה החדשה
הוצאת הספריה החדשה

זה הדברים

סמי ברדוגו
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 23 אפריל 13:34

גיבור ספרו של סמי ברדוגו "זה הדברים" מבקש להפוך את אמו, ובתוך כך את עצמו, לאזרחים ראויים של הארץ, הוא מבקש לתקן את מה שכור-ההיתוך שאף להשיג ולא הצליח. הוא יוצא לחופשה של שבוע ממקום עבודתו, לוקח את אמו, ילידת מרוקו, מבית האבות שבו חיה, וכולא אותה בביתם הישן בשכונת "עמידר".

המשימה שלו נראית כתוכנית שאפתנית של תיקון – להמציא את האם מתוכה, לבטל את "חוסר-הידע של שנים מכריעות" ולהעניק לה "התחלה של ידיעה מחכימה על עבר ועל התרחשות אקטואלית". כך היא תהיה סוף-סוף "האחת שהיתה צריכה להיות". והשלב הראשון יהיה ללמד את האם קרוא וכתוב, בעברית.

השבוע במחיצת האם אמור להיות חוויה מתקנת גם באשר לזהות הגברית והישראלית של המספר עצמו. אבל האם מפתיעה ומספרת לו על ילדה-נערה-אשה בשם מָחָה, הנודדת בעל-כורחה במרוקו ובאלג'יר. אותיה של ילדה ילידת מרוקו, שעוברת ממשפחה למשפחה עד שמגיעה ארצה. כנראה שהילדה היא אמו וזה סיפור חייה.

השפה השבורה המיוחדת של ברדוגו היא חלק מורכזי בספרות שלו. הוא שובר את השפה, שובר זהויות, חוצה גבולות מגדריים. למן ספר הסיפורים הראשון שלו, "ילדה שחורה", הוא כותב על בנים ואמהות, ועל גבריות אחרת, לא צברית, אלא זו ששילמה את המחיר על הצבריות.