הוצאת זמורה -ביתן
הוצאת זמורה- ביתן

שואה שלנו

אמיר גוטפרוינד
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00

בשנת 2000 התגלה בעולם הספרות הישראלי סופר חדש: אמיר גוטפרוינד. הוא לא צמח מתוך שום חבורה ספרותית, גם לא מחוגי הספרות באקדמיה ובוודאי לא מעולם התקשורת. הוא בכלל היה איש קבע בצה"ל. אבל הוא ידע לספר סיפורים - מופלאים, מצחיקים, משונים.

"שואה שלנו", הרומן הראשון שלו, לקח את הנושא הכי רציני בחברה הישראלית היהודית - השואה - וסיפר אותו באופן מצחיק ונוגע ללב. הוא מבוסס על חוויותיו האישיות של גוטפרוינד, כבן לניצולי שואה.

"שואה שלנו" לכן הוא רומן אוטוביוגרפי שיש בו אנשים שאיכלסו את ילדותו, ניצולי שואה טראגי-קומיים, לצד קרובי משפחה שנספו אבל זכו להיזכר בספר הזה. סבא לולק, הקמצן האגדי, שמסרב לתרום למלחמה בסרטן או למלחמה בתאונות הדרכים או בעצם לשום מטרה, כיוון ש"אנשים צריכים למות ממשהו": וסבא חיינק, שמתעקש לחיות חיי איכר פולני בור בלב מדינת ישראל.  יש בספר גרמנים רעים וגרמנים טובים, יהודים טובים ויהודים רעים.

עלילת הרומן מספרת על שני נערים ישראלים, אמיר המספר, וחברתו אפי, שמגלים את סיפור השואה לאט לאט. הוריו של המספר עברו את השואה כילדים. נותר להם כוח ורצון חיים להעניק לילדיהם ילדות משוחררת. ולכן השואה של ילדותו היא קוד סתרים חמקמק. "מה בעצם קרה שם בשואה?" לכל דמות חשובה, והתשובות מנסות להפריד בין השואה "שלהן" ובין השואה המוכרזת כיום אבל לאומי פעם בשנה.