הוצאת ידיעות ספרים
הוצאת ידיעות ספרים

אחוזת דג'אני

אלון חילו
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:00
עודכן ב 20:42

הרומן ההיסטורי שכתב אלון חילו זכה להרבה הדים - גם משפטיים, גם פוליטיים, וגם אחרים. הוא הצליח לא להשאיר אנשים אדישים אליו, בעיקר מפני שנגע בשורשי הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"אחוזת דג'אני" מ-2008 הוא רומן היסטורי שמתרחש בארץ ישראל בסוף המאה ה-19, ימי העלייה הראשונה. גיבורי הספר הם האגרונום היהודי חיים מרגליות קלווריסקי - דמות היסטורית אמיתית - והילד הערבי צאלח דג'אני. הספר כתוב בצורה של קטעי יומנים.

הסיפור מתרחש בשנת 1895 בעיר יפו. צאלח דג'אני בן ה-12 מתגורר עם אמו באחוזה רחבת ידיים בסמוך ליפו, בתל אביב שטרם קמה, במקום שבו שוכן היום קניוון עזריאלי. צאלח סובל מחזיונות משונים על חורבן ואסון המתרגשים לבוא על בני עמו. אמו, עפיפה, אובדת עצות. אל חייהם נכנס גבר צעיר ויפה תואר, יהודי נמרץ ששמו חיים מרגליות קלווריסקי, שנודע כגואל קרקעות. קלווריסקי לוטש עיניו אל האחוזה הפורייה של משפחת דג'אני, מתיידד עם צאלח ומתאהב בעפיפה. אב המשפחה נפטר בפתאומיות וצאלח נדרש לקום ולהגן על כבודו ועל נכסיו. הכל לועגים לו כשהוא חוזה כי על שטחה של האחוזה ייבנו שלושה מגדלי ענק - האחד משולש, השני מרובע, והשלישי מעוגל.

הספר נוגע בנושאים כמו הסכסוך היהודי-ערבי, זכות השיבה הפלסטינית, עברה המוסלמי של תל אביב, וההכחשה וההדחקה של האחוזות והכפרים הפלסטיניים בלב לבו של המפעל הציוני.