מערכת כאן
מערכת כאן

היינו העתיד

יעל נאמן
מערכת כאן
17 באפריל 2018
00:01

"היינו העתיד" שייך למסורת הספרים והסרטים בתרבות הישראלית שמתארים את שקיעתו של  הקיבוץ.

"חשבנו שהמונים יצטרפו אלינו" כותבת נאמן בספר, "גרעיני השומר הצעיר, מתנדבים מעבר לים, פועלי כל העולם. לא ידענו שב-1960 נולדנו לכוכב שאורו מת מזמן, והוא נמצא בדרכו אל הים. לא ידענו שהתנועה הקיבוצית היתה בשיא יוקרתה בתקופת חומה ומגדל, בשנות ה-30".

הרומן מתאר את ילדותה והתבגרותה של נאמן בקיבוץ יחיעם. כתוב בגוף ראשון רבים, מחיה את שירת ה"אנחנו", הספרמשלב זכרונות בחומרים ארכיוניים וקטעי ספרות ושירה. נאמן, ילידת 1960, מביאה את סיפורו של דור שלם שגדל בקיבוץ, ילדי החינוך המשותף והלינה המשותפת וחדר האוכל המשותף.

בספר שזורים מידע היסטורי ואירועים שהתרחשו במציאות בישראל: ליל הגשרים, שיירת יחיעם ומלחמת העצמאות. מבצר יחיעם, וגם המנהגים והטקסים של קיבוצי השומר הצעיר: שישה פרחים ביום השואה לזכר ששת המיליונים, הקרנת סרטי 16 מ"מ ממחלקת הקולנוע של ההסתדרות, הדירה בתל אביב, מפקד אש, חדר האוכל, שומרי הלילה, המטפלת, משק הילדים, מנוחת הצהרים, המוסד החינוכי, גבעת חביבה.

הספר כתוב בטון אלגי ומכמיר לב, וזכה להצלחה רבה עם צאתו לאור. אולי מפני הגעגוע שמביא איתו הקיבוץ אל ארץ ישראל הישנה, התמימה; ואולי מפני שהניסוי הקיבוצי הוא בעל משמעות מטאפיסית הנוגעת לכולנו - הכמיהה העמוקה לאנושות טובה וצודקת.