שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

ליברמן על התקיפה בסוריה: "לא ניתן לאיראן לשים לנו טבעת חנק"

שר הביטחון אמר כי הוא לא יודע מי תקף את בסיס חיל האוויר הסורי, אך הדגיש כי ישראל לא תאפשר התבססות איראנית במדינה. על הרג העיתונאי בעזה: "קצין בחמאס שמקבל מהם משכורת"
רובי המרשלג וגילי כהן
10 באפריל 2018
14:58

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום (שלישי) לדיווחים השונים על תקיפה ישראלית בסוריה השבוע, ואמר כי ישראל לא תאפשר לאיראן לשים טבעת חנק סביב צווארה. בהקשר למתיחות בדרום אמר ליברמן כי העיתונאי שנהרג מאש צה"ל בהפגנות הסמוכות לגדר המערכת ברצועת עזה, היה קצין בחמאס.

"אני לא יודע מי תקף", אמר שר הביטחון בחנוכת מרכז הפעלה בקצרין, בהתייחס לתקיפה האחרונה בסוריה. "לא נאפשר התבססות איראנית בסוריה", הוסיף. ליברמן אמר עוד כי "זה כאילו האיראנים ישימו לנו טבעת חנק על הצוואר. אפשר למנוע זאת ללא הפעלת כח צבאי".

יו"ר הבית היהודי אמר כי "עם ישראל צריך לסמוך על ההנהגה. היו כמה בעבר שהיו מוכנים לוותר על הגולן. תחשבו מה היה קורה אם לא היינו משמידים את הכור בדיר א זור". 

בכל הנוגע לתגובות של צה"ל נגד המפגינים סמוך לגדר ברצועת עזה, אמר ליברמן כי "צה"ל הצבא הכי מוסרי, אבל כשאתה בחזית ואתה במתח, יש אמוציות. מדובר במיטב עם ישראל? על הסרטון שפורסם ובו נראה חייל צה"ל צולף בפלסטינים לקול קריאות תשואה מחבריו, אמר: "לצלף מגיע צלש, ולצלם מגיע טר"ש".

שר הביטחון התייחס גם לטענות באשר להרג העיתונאי בהפגנה האחרונה בעזה: "מדובר במחבל שנושא דרגה בחמאס ומקבל מהם משכורת מ-2011. הוא הפעיל רחפן לאסוף מודיעין". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שכלי תקשורת שיצאו מגדרם יפרסמו נכונה את כל העובדות. ראינו שחמאס משתמש גם באמבולנסים ובחולי סרטן. אני מצפה מעם ישראל והעיתונאים להיות עם ראש פתוח.

בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר, אך סדר יומו לא יהיה קשור לאירועי הימים האחרונים בצפון. לפי התכנון, השרים אמורים לקבל עדכונים על התרגיל המטכ"לי הגדול שהתקיים בחודש שעבר - דיון קבינט שנדחה פעמיים -  פעם אחת כאשר השרים היו אמורים לבוא אליו לדיון בקריה בשל המשבר הפוליטי, ופעם נוספת בשל קיצור ישיבת הקבינט כנראה עקב חקירות ראש הממשלה.