צמח קנאביס
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ארדן אישר: יותר לייצא מוצרי קנאביס רפואי מישראל

כפי שפורסם בכאן חדשות, הוסר המכשול שעצר את התכנית לייצוא הקנאביס הרפואי. המשטרה תקבל 25 תקנים לשוטרים, שידאגו שהסם לא יגיע לעבריינים. ח"כ איתן כבל: "המהלך יכול למשוך צעירים בחזרה לחקלאות ולסייע לה לצאת מהמשבר"
רועי ינובסקי
11 באפריל 2018
11:20

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אישר היום (רביעי) כי הגיע להבנות עם משרד האוצר בנושא ייצוא הקנאביס הרפואי מישראל. המכשול בין הצדדים היה נושא האכיפה, וכפי שפורסם בכאן חדשות בתחילת השבוע יוקצו משאבים נוספים שיסייעו למנוע את הגעת הסמים לגורמים עבריינים, בארץ ובמדינות אליהן יתבצע הייצוא.

במסגרת ההסכם הוחלט להקצות למשטרת ישראל 25 שוטרים לצורך התמודדות עם המצב הקיים, ועם מתן רישיונות ייצוא לעד 50 חוות גידול קנאביס. בנוסף לכך, הייצוא יתבצע על מוצרים מוגמרים לשימושים רפואיים בלבד, ולא של חומר גלם של הסם. זאת על מנת להבטיח שבמדינה אליה יגיע המוצר הסופי, השימוש בו ייעשה למטרות רפואיות בלבד.

ארדן מסר בתגובה לאישור: "אני תומך בשימוש בקאנביס לצרכים רפואיים, וגם בייצוא שלו לעולם לאור הידע המתקדם שלנו בתחום. אך עם זאת מחובתי לוודא שחוות הייצוא לא יגרמו לזליגת סמים אסורים לאזרחי ישראל ובעיקר לנוער. אני שמח שהצלחתי להגיע להבנות עם משרד האוצר שיאפשר לאשר את הייצוא".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, בירך על ההחלטה ואמר: "יש חלון הזדמנויות קטן שמדינת ישראל חייבת לנצל עוד לפני שמדינות אחרות יעשו זאת. מחד החשיבות הדרמטית לייצור וייצוא קנאביס כדי לסייע רפואית למיליונים ברחבי העולם ומאידך יסייע כלכלית למשק הישראלי, בכלל ולחקלאות הישראלית בפרט. מתחולל משבר מתמשך בחקלאות בישראל, וגידול קנאביס רפואי לייצוא יכול למשוך צעירים בחזרה לחקלאות ולסייע לה לצאת ממנו".

המדינה המליצה בחודש אוגוסט האחרון להתיר ייצוא קנאביס למטרות רפואיות. לאחר דיוני הוועדה הבין-משרדית שבחנה את היתכנות הנושא. עמדת הוועדה הייתה שקיים פוטנציאל כלכלי לייצוא קנאביס. על פי המסקנות, למדינת ישראל יתרונות רבים היכולים להיות מנוצלים על ידי חקלאים, חוקרים ויזמים ליצירת שווקים לתוצרת מוצרי קנאביס רפואי ישראליים.

עם זאת, הומלץ שהייצוא ייעשה תוך פיקוח הדוק של המדינה, יאושר רק למדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי שיתירו ייבוא מישראל במפורש. בנוסף לכך הגידול יתאפשר רק לחקלאים שיקבלו רישיון ממשרד הבריאות. אך לפני כחודשיים הודיע לפני כחודשיים הודיע המשרד לביטחון פנים במפתיע על התנגדותו לתכנית, מחשש שהחומר יגיע לעבריינים.

תגיות:
קנאביס