דן שפירו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דן שפירו: חשוב שהעולם יוכל לסמוך על מילה של טראמפ - היום זה לא המצב

השגריר האמריקני לשעבר אמר כי הוא מצפה מנשיא ארצות הברית לפעולה צבאית משמעותית שתפגע במשטר אסד. סגן ראש ממשלת רוסיה התייחס לאיומיו של טראמפ: "לא ראוי שיחסים בינלאומיים יהיו תלויים במצב הרוח של אדם אחד"
תמר אלמוג
13 באפריל 2018
10:31

דן שפירו, לשעבר שגריר ארצות הברית בישראל, התראיין הבוקר (שישי) לתמר אלמוג בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' והתייחס לאפשרות של תקיפה אמריקנית על אדמת סוריה, בתגובה לשימוש בנשק כימי בדומא. "חשוב שמדינות אחרות, בוודאי בעלות בריתנו, יוכלו לסמוך על מילה של נשיא ארצות הברית. כרגע, אני לא בטוח שזה המצב".

"אני מקווה שבאמצעות שיתוף פעולה עם צרפת ובריטניה, יצליחו להגיע להסכמה על תקיפה משותפת מול משטר אסד, אבל לעמנואל מקרון ולתרזה מיי קשה להגן על שיתוף פעולה עם נשיא כמו טראמפ".

האזינו לראיון

שפירו ציין כי הוא תומך בפעולה צבאית אמריקנית, ואם תתרחש - עליה להיות משמעותית. "מצפה שארצות הברית תגיב כפי שהגיבה לפני שנה, אבל שהפעם התקיפה תהיה יותר מסמלית, תימשך יותר מלילה אחד ותכלול השתתפות של בעלות ברית. צריך להגיע למטרות שיגרמו נזק למשטר אסד וליכולתו לפגוע בעמו, לפחות באמצעות נשק כימי".

"מה שמטריד אותי עכשיו זה שבזמן שטראמפ מכין את התגובה הצבאית, שאני תומך בה, הוא גם אומר שהוא רוצה להוציא את כל הכוחות האמריקנים מסוריה עד אוקטובר", אמר שפירו. "כל יועציו מתנגדים להחלטה אבל זה מה שהוא מתכוון לעשות. זו שגיאה מאוד גדולה. יש לנו רק 2,000 חיילים במזרח סוריה אבל הם עוזרים לחסל את דאעש. אם הם יעזבו, זו תהיה זניחה של בעלות הברית שלנו וזה יאפשר לאסד, סוריה ואיראן לכבוש את מה שנשאר מסוריה".

סגן ראש ממשלת רוסיה, ארקדי דבורקוביץ', הגיב היום על איומיו של טראמפ על תקיפה: "אין זה ראוי שיחסים בינלאומיים יהיו תלויים במצב הרוח של אדם אחד, כשהוא מתעורר בבוקר".

בעקבות התקיפה הכימית בעיר דומא בפאתי דמשק בשבוע שעבר, בה נהרגו 150 בני אדם, רמז נשיא ארצות הברית כי ארצו צפויה לתקוף בתגובה בסוריה, ואף הפציר ברוסיה "להתכונן", אלא שאתמול צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מעולם לא אמרתי מתי תקיפה על סוריה תתרחש". ייתכן בקרוב וייתכן עוד זמן רב", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, ותהה: "ארצות הברית, תחת הממשל שלי, פעלה רבות כדי להיפטר מדאעש. איפה ה'תודה לך אמריקה'?"

 ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, אמר היום כי ארצו לא שוקלת להשתתף בתגובה הצבאית בסוריה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה אתמול כי "יש לשקול את כל הצעדים בנוגע לסוריה. גרמניה לא תיקח חלק בשום תקיפה". לעומתה, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי יחליט בנוגע לתקיפה בסוריה כאשר יגיע הזמן, והוסיף כי לא יאפשר הסלמה באזור.

ברקע, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רגפ' טאיפ ארדואן שוחחו בטלפון ודנו על ההתפתחויות האחרונות בסוריה. לפני השיחה אמר ארדואן כי "כוחות צבא טורקיה יישארו בסוריה עד אשר העם הסורי יהיה בטוח על אדמתו".