מפגינים נגד גירוש מבקשי המקלט
צילום: הדס פרוש, פלאס 90

אוגנדה אישרה: מוכנים לקלוט 500 מבקשי מקלט מישראל

שר בכיר בממשלה הודיע כי המדינה מוכנה לקלוט מבקשי מקלט שהביעו הסכמה לעבור לאוגנדה. הוא הדגיש כי המדינה עושה זאת מטעמים הומניטריים. בשיחה עם כאן חדשות אמר השר כי הוא לא שולל קבלת מבקשי מקלט נוספים
עמיחי שטיין
13 באפריל 2018
12:21

השר לענייני סיוע לפליטים ואסונות בממשלת אוגנדה אישר הבוקר (שישי) כי מדינתו מוכנה לקלוט 500 פליטים מישראל. הוא הדגיש כי אוגנדה לא מקבלת תשלום עבור הפליטים והיא עושה זאת מטעמים הומניטריים. זאת לאחר הכחשות גורפות מצד המדינה בנושא. מדובר במבקשי מקלט שהביעו הסכמה לעבור לאוגנדה.

השר הדגיש בשיחה עם כאן חדשות כי הוא לא שולל קבלת מבקשי מקלט נוספים. הוא הסביר כי ישראל היא זו שנקבה במספר של 500 פליטים. "מדובר בספקולציות כרגע. אני מדבר על עובדות לא על ספקולציות".

בתשובה לשאלה מדוע אוגנדה שינה את דעתה בעניין אמר כי "אנחנו מקבלים פליטים רבים מכל העולם. יש פליטים גם שרוצים לחיות בקהילה דומה לשלהם - ולכן נקבל כאלה מישראל, כדי שיחיו עם הקהילה האריתראית לדוגמה. אנחנו עושים את זה מסיבות הומניטריות. איננו מקבלים על זה דבר".

על אף שעמדת הממשלה הרשמית שהתקבלה הייתה לא לקבל פליטים, אמש זומנו שרי הקבינט בראשות ראש הממשלה וקיבלו את ההחלטה הנוכחית. במהלך השבוע שהה באוגנדה שליח ישראלי בכיר שניסה להשיג הוכחה לבג"ץ שקיימת נכונות מצד אוגנדה לשאת ולתת בנושא - ולמנוע שחרור מבקשי המקלט מסהרונים.

לפני כשבוע הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא סבורה שהתנאים באוגנדה מאפשרים לקלוט מבקשי מקלט מישראל. מההודעה עלה כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבור כי ניתן לעשות כן, אולם דרוש פרק זמן נוסף להשלמת הבירור בנושא. יום קודם לכן הודיעה המדינה לבג"ץ בתשובתה לעתירה לשחרורם המיידי של הכלואים, כי "שליח מיוחד" יצא למדינה באפריקה, שהסכימה לקלוט את מבקשי המקלט השוהים בישראל.

לדברי המדינה מדובר באחת מאותן "מדינות שלישיות" שעמן נחתם הסכם המאפשר להרחיק את מבקשי המקלט אליהן גם ללא הסכמה - כפי שמופיע במתווה המקורי של הוצאת מבקשי המקלט. מדובר למעשה במדינה היחידה מבין אותן מדינות שנחתם עמן הסכם, שישראל עדיין יכולה להרחיק אליה את מבקשי המקלט, מאחר שהמדינה הנוספת שעמה היה הסכם, על פי ישראל, ירדה מהפרק.

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו ינסו לקדם אפשרות לחתום על הסכם חדש עם אוגנדה לקליטת מבקשי מקלט נוספים. אולם באוגנדה הכחישו את הדברים, כאשר בכיר בממשלה המקומית אמר כי "אוגנדה לא מתכוונת - לא באופן מיידי ולא בעתיד, לקחת מבקשי מקלט שנדחו מכל מדינה בעולם - כולל ישראל". בתגובה לפרסום, הבכיר הדגיש כי "אין משא ומתן ואין הסכם".

מדינה אפריקנית נוספת, רואנדה, הודיעה באופן רשמי כי לא תקלוט מבקשי מקלט השוהים בישראל. סגן שר החוץ של רואנדה אמר אתמול לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".