נתניהו בסיור ברמת גולן, בפברואר
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: ישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטה לתקוף את סוריה

כוננות גבוהה במערכת הביטחון מחשש לתקיפה של איראן או חיזבאללה; היועץ לביטחון לאומי בארה"ב שוחח עם מקבילו הישראל טרם התקיפה
גילי כהן ורועי שרון
14 באפריל 2018
20:43

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (שבת) כי ישראל תומכת "תמיכה מלאה" במתקפה בסוריה. "לפני שנה הבהרתי שישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטתו של הנשיא טראמפ להתייצב נגד השימוש וההפצה של נשק כימי", אמר נתניהו. "נחישותו של הנשיא טראמפ ותמיכתה של ישראל נותרו בעינן". במערכת הביטחון קיימת כוננות גבוהה מחשש להתקפה איראנית.

לדברי ראש הממשלה, "הבוקר, בהובלה אמריקנית, ארצות הברית, צרפת ובריטניה הוכיחו שמחויבותן למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות בלבד. לנשיא אסד צריך להיות ברור שמאמציו הבלתי אחראיים להשגת נשק להשמדה המונית והשימוש בו, התעלמותו הבוטה מהדין הבינלאומי ונכונותו לאפשר לאיראן ושלוחותיה להתבסס צבאית בסוריה - מסכנים את סוריה".


עוד נודע כי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, שוחח בימים האחרונים עם מקבילו הישראלי, מאיר בן שבת, טרם התקיפה המערבית בסוריה. השניים, כפי הנראה, שוחחו בעניין המתקפה הצפויה בסוריה. בולטון נכנס לתפקידו רק בימים האחרונים ואלו אחת השיחות הראשונות שלו עם מקבילו בישראל כאשר הוא נושא בתפקיד רשמי.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/OQAdOUenTkg" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen>>

מערכת הביטחון נמצאת בכוננות גבוהה בעקבות המתקפה. החשש הוא כי איראן עצמה תבצע התקפה נגד ישראל, או באמצעות חיזבאללה או ארגון טרור אחר. הודעת צה"ל אתמול שלפיה המל"ט האיראני שחדר לישראל בפברואר נשא נשק – נועד להעביר מסר לרוסיה ולמערב שלפיו איראן כבר החלה לפעול נגד ישראל.


מועצת הביטחון דחתה הצעה לגנות את המתקפה

מועצת הביטחון של האו"ם דחתה הערב את ההצעה הרוסית לגנות את המתקפה בסוריה. שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבזיה, אמר בדיון שקדם להצבעה כי התקיפה בסוריה היא מעשה תוקפנות נגד מדינה ריבונית ודרש ממועצת הבטחון לגנות אותה. לדבריו, מדובר במעשה חוליגני. "האם כך הייתם רוצים שהקהילה הבינלאומית תתנהל?", שאל.

מנגד, שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הזהירה כי "אם משטר אסד ישתמש שוב בנשק כימי, ארצות הברית מוכנה לתקיפה נוספת". לדבריה, הפעולה היתה חוקית, מוצדקת ומידתית וכי ארצות הברית ובעלות בריתה עשו את כל הצעדים הדיפלומטיים עד התקיפה אך רוסיה הטילה וטו שש פעמים על הצעות החלטה של המועצה. היילי הוסיפה: "נשק כימי הוא איום על כולנו. יש איום ייחודי, סוג של נשק, כה מרושע, שהקהילה הבינלאומית הסכימה שיש לאסור שימוש בו. אסור לנו לעמוד בצד ולתת לרוסיה לדרוך על כל נורמה בינלאומית שאנחנו מאמינים בה".

בפתח הדיון קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לחברות המועצה לנהוג בריסון, כדי למנוע הסלמה בסוריה. לדבריו, ההאשמות על שימוש בנשק כימי מצריכות חקירה של האו"ם.