איילת שקד ומשה כחלון
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שקד: לא אעמוד בראש ועדה שתדון בחוק לעקיפת בג"ץ

שרת המשפטים הגיבה לדיווחים על הקמת ועדה שתגבש מתווה לפסקת ההתגברות, וטענה כי כלל לא ידעה על הכוונה להציב אותה בראשה. בכירים בבית היהודי: "זו עבודה בעיניים, אין סיכוי שנגיע להסכמה". אמסלם על כחלון: "גם אם יש וטו, אתה לא מממש אותו"
זאב קם
16 באפריל 2018
09:21

ברקע הניסיונות להגיע להסכמה סביב החוק לעקיפת בג"ץ, שיאפשר גירוש של מבקשי מקלט בישראל, הבוקר (שני) דווח בכאן רשת ב' כי שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה שלא תעמוד בראש ועדה שתדון במתווה לפסקת ההתגברות. זאת, בתגובה לדיווחים שלפיהם יש כוונה של גורמים בקואליציה להקים ועדה בראשותה.


אתמול נפגשו ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כולנו, משה כחלון, במטרה לנסות ולגבש הצעה מוסכמת לחקיקה עוקפת בג"ץ. לאחר הפגישה נראה היה כי יוקם צוות בראשות שקד, וכי יהיו בו נציגים מטעם מפלגות הקואליציה השונות וגם מטעם מערכת המשפט. ואולם, שקד טענה מאז כי כלל לא ידעה שיש כוונה להציב אותה בראש הוועדה, וכי איש לא עירב אותה בכך או שאל אותה בנושא. לדבריה, היא לא תעמוד בראש ועדה כזו – מה שמעמיד בסימן שאלה גדול את מידת הרצינות של ההסכמה בקואליציה ואת יישום הפתרון שהושג.

חברה של השרה שקד לסיעת הבית היהודי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אישר בראיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי היא לא קיבלה כל פנייה בנוגע להקמת הוועדה. "אני לא מכיר הקמת צוות כזה, ואני יודע ששקד לא קיבלה פנייה בנושא", הבהיר סמוטריץ' והוסיף: "אם היא תקבל פנייה כזו – אני מציע לה לסרב לקחת את התפקיד, משום שזו מלכודת. יאשימו אותה בין אם תגיע לפשרה רעה ובין אם לא תגיע לפשרה ונלך לבחירות". הח"כ פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אני קורא לו מכאן – תכנס ועדת שרים עוד השבוע, תעביר את פסקת ההתגברות ואחר כך נמשיך לדבר".

האזינו לראיון עם ח"כ סמוטריץ' ב"הבוקר הזה":

בכירים נוספים בסיעת הבית היהודי טענו כי אין סיכוי להגיע להסכמה על מתווה לחוק לעקיפת בג"ץ. לדברי הבכירים, הפערים בין הבית היהודי לבין העמדה שמציגה סיעת כולנו בראשות משה כחלון אינם ניתנים לגישור: "אין סיכוי שנגיע למתווה מוסכם סביב פסקת ההתגברות. זו פשוט עבודה בעיניים. לא תהיה פסקת התגברות מורחבת, וגם בליכוד יודעים זאת".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), התייחס לסוגיית החוק ב"קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' והסביר את הצורך בו: "האיזונים בין בית המשפט לכנסת הופרו כבר לפני שנים, והיום זה הולך ומקצין. כל אחד צריך לעשות את העבודה שלו. זה דבר כמעט חסר תקדים ברמה העולמית". לטענתו, "אזרחי ישראל מרגישים שאין איזון, ואפילו היועץ המשפטי לממשלה כבר הבין שצריך לתקן".

האזינו לראיון עם יו"ר הקואליציה אמסלם:

אמסלם הגיב להצהרות של השר כחלון סביב האפשרות שהמחלוקות בנושא יובילו לפיזור הכנסת ולבחירות חדשות: "אני לא מאמין בסגנון הזה. לא מאמין שעם שבעה, שמונה או עשרה מנדטים מכתיבים מה יקרה. אין מישהו שיש לו זכות וטו, אבל גם אם יש לך - אתה לא מממש אותו". הוא הוסיף: "עומדים לפנינו מספר חוקים לא פשוטים, כמו חוק הלאום וחוק הגיוס. ברגע שכל אחד יעשה דין לעצמו - ברור לאן זה הולך".

השר זאב אלקין מהליכוד אמר בתוכנית "הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי "גם כחלון מבין שצריך חוק רחב של פסקת ההתגברות. מי שאומר שזה צץ עכשיו לצרכים פוליטיים, פשוט לא מכיר את המציאות. אם בג"ץ לא היה פוסל את החוקים הקודמים, אותם אנשים (מבקשי המקלט, ז.ק) כבר לא היו פה כי לא היה להם משתלם. המשמעות של דמוקרטיה לא יכולה להיות שסמכות נמצאת במקום אחד ואחריות במקום אחר".

האזינו לראיון עם השר אלקין בכאן רשת ב':

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, הגיב לדבריו של אמסלם והאשים בראיון לכאן רשת ב' כי החוק לעקיפת בג"ץ הוא ספין פוליטי: "את אותן השיחות שמעתי כבר לפני חודשיים לגבי חוק הגיוס, על כך שכל אחד בקואליציה עושה מה שהוא רוצה. מישהו חושב שהציבור מטומטם". לדברי פולקמן, "מה שהבית היהודי מציע הוא לא חוק התגברות, אלא חוק השחיתות".

הראיון המלא עם ח"כ פולקמן:

"המנהיגות של כחלון ושל כולנו היא של פתרון בעיות, ולא של ספינים ואיומים", המשיך יו"ר סיעת כולנו. "צריך למצוא משהו שמאזן בין הגחמות והאילוצים הקואליציוניים שלנו לבין החוקה הישראלית. יש כאן ספין. האירוע בנוגע למסתננים הוא בכלל לא בג"ץ, כי בכל מקרה ברגע שתבדוק מי מבקש מקלט ומי מסתנן - גם בג"ץ לא יתערב בנוגע לכליאה ולגירוש".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמורים להיפגש במטרה לבחון את חקיקת החוק לעקיפת בג"ץ. הפגישה הצפויה היא חלק מבקשת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לקיים דיאלוג וללמוד את האפשרויות, כתנאי לשינוי הדרמטי בחקיקה.