ריבלין ואיזנקוט ברחבת הכותל
צילום: הדס פרוש, פלאס 90

ריבלין בטקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל: "נהדוף בלא מורא כל אויב"

נשיא המדינה ספד בטקס שנערך ברחבת הכותל המערבי: "סליחה על שנות כאב שלא יתם, שלא יכולנו למנוע, בשבתנו בארצנו הנאבקת על שגרת ביטחונה". הרמטכ"ל: "לא תמה הדרך. אויבינו מבקשים לבסס את כוחם מעבר לגבולות"
רועי שרון
17 באפריל 2018
20:10
עודכן ב 20:30

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר הערב (שלישי) כי מדינת ישראל תמשיך לפעול בנחישות נגד כל אויב המנסה לפגוע בה ובאזרחיה. ריבלין אמר את הדברים בטקס הדלקת נר הזיכרון שברחבת הכותל המערבי בטקס הפותח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה תשע"ח.

"נמשיך ונילחם איתנים ונחושים, בכל רגע בו תקרב אלינו מלחמה", אמר ריבלין. "נרדוף ונשיג כל אויב כשאנו חמושים במערכת בטחון מופלאה, ובהון האנושי והערכי היקר ביותר. באותן העוצמות, נמשיך לחתור לשקט, לשלום ולביטחון עם כל שכנינו". נשיא המדינה הוסיף כי "בה בעת לא תאפשר לכל שסע, קיטוב, מרחק וניכור, להכות שורש בינינו. חברה שתדע להמשיך ולהתווכח, אך תזכור שצה"ל ומפקדיו הם אנחנו, כולנו, ותגן עליו מפני כל מחלוקת".

ריבלין פנה ישירות למשפחות השכולות ואמר כי "בערב הזה, בחסותו של כותל הדמעות, אני מבקש לומר לכן כמה אני מצטער. להעביר אליכן את צערו של העם, שצו חייו בארץ הזו, תובע ממנו לאבד את הטובים והטובות ביותר, את אהוביכם, אהובותיכן. אני מבקש לומר לכן, סליחה. סליחה על שנות כאב שלא יתם, שלא יכולנו למנוע, בשבתנו בארצנו הנאבקת על שגרת ביטחונה".

נשיא המדינה המשיך ואמר כי "הלוואי שיכולנו ביום המקודש הזה, לתת לכם יום אחד של מנוחה מהזיכרון. מהכאב. יום שבו נישא את הכאב אנחנו, על כתפינו שלנו, ונוריד מעט, כל כך מעט, מכתפיכן העייפות. יום שבו נכאב במקומכם, ולא רק יחד אתכם".

עוד הוסיף ריבלין כי "לא נפסיק לרגע לעמול עבור המדינה בשבילה נלחמו ילדיכם. לשלב ידיים בשם ההבנה: 'אחים אנחנו' שוב, ושוב, ושוב. אל המנהרות לא זינקנו שמאל וימין, בשוחות לא שכבנו פריפריה ומושבים, אל מול פני אויב לא הסתערנו קיבוצים, כפרים וערים. מחר נציין שבעים שנים לעצמאות ישראל. עם רדת הערב, עת יתנוסס דגלנו בראש התורן, זכור נזכור כי אהוביכם, גיבורינו, גיבורי החיל, הם-הם הנושאים אותו אל-על".

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ספד גם הוא בטקס לחללי מערכות ישראל: "בזו הדממה אנו יכולים לשמוע את זעקתם הכואבת של בני המשפחות השכולות , אשר איבדו את היקר להם מכל למען קיומנו כאן, ומולה– את פסיעת רגלם של אלפי ילדים ובני נוער, אשר זוכים להיוולד בארץ מוגנת, ולבקר בעיר שבליבה חומה. אבן ועוד אבן, סיפור מצטרף לסיפור, אדם נקשר לאדם – וכולם יחד חומה גדולה ומבוצרת".

איזנקוט הוסיף כי "אנו נושאים תפילה להחלמתם של פצועי צה"ל, הנושׂאים בגוף ובנפש את צלקות המאבק על קיומנו. בשקט זה, המחלחל בין מילות הנחמה ומרחיב את החלל ביניהן, נפעל להשבת נעדרי צה"ל אשר יצאו מביתם למלא את משימת ההגנה ולא שבו".

הרמטכ"ל התייחס גם לאיומים העומדים לפתחה של המדינה: "גם כעת, אנו יודעים כי לא תמה הדרך. אויבינו מבקשים לבסס את כוחם מעבר לגבולות, למוטט את מרקם החיים הרגיש ולפגוע בריבונות המדינה. מול כל איום – עומדים איתן חיילינו בחזית הלחימה והטכנולוגיה, ומוכיחים יחד כי על חומות הארץ ניצב צבא עוצמתי; צבא האוחז ביכולות חסרות תקדים ופועל למען מציאות של בטחון ושגשוג".