מאס ונתניהו בפגישה בישראל
צילום: קובי גדעון, לע"מ

שר החוץ הגרמני: "נעמוד תמיד לצד ישראל"

הייקו מאס הדגיש בראיון לכאן חדשות שזכות הקיום של ישראל חשובה לגרמניה. כשנשאל על הצוללות, טען כי "ישראל תמיד יכלה לסמוך על גרמניה שתעמוד בחוזים שעליהם חתמה", ובהמשך התייחס לתקרית האנטישמית בברלין ואמר: "אני מתבייש"
אנטוניה ימין
20 באפריל 2018
09:23
עודכן ב 16:40

שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, התייחס הלילה (שישי) ליחסים בין ישראל לגרמניה והדגיש כי מדינתו תעמוד לצד ישראל. בראיון לאנטוניה ימין, סיפר מאס כי היחסים עם ישראל קרובים ללבו. "מעולם לא הבנתי את מה שקרה כאן בגרמניה בשואה וזו גם הייתה המוטיבציה שלי להיכנס לפוליטיקה", אמר השר.

"זכות הקיום של ישראל היא אחד מעמודי התווך של גרמניה. ישראל היא אחד המקומות הראשונים שביקרתי בהם כשר חוץ", אמר מאס בתום אירוע לציון יום העצמאות בשגרירות ישראל, כשנשאל אם גרמניה תספק לישראל צוללות. "אנחנו ביחסים כל כך קרובים בכל כך הרבה נושאים. ישראל יכולה להיות בטוחה בכך שגרמניה תעמוד לצידה".

"לגבי הצוללות זו החלטה שקשורה לחוזים ולעניינים משפטיים, אבל זה נמצא הרי בתהליך וישראל תמיד יכלה לסמוך על גרמניה בעבר שהיא תעמוד בחוזים שעליהם חתמה. איך זה יהיה בדיוק במקרה הזה אני לא יכול לומר לך כי נכון לעכשיו אני לא עוסק בכך", הסביר מאס.

מאס אמר שהוא מתבייש בתקרית האנטישמית בברלין, בה הותקף צעיר יהודי שחבש כיפה. "זה חמור שעדיין צריך לדבר על אנטישמיות, אבל זה לא מפסיק ולכן כולנו צריכים להרים את קולנו. לדעתי כל גרמני צריך להיות אמון על המאבק באנטישמיות. ולא משנה היכן הוא בעבודה או ברכבת או במגרש כדורגל. היכן שרואים אנטישמיות צריך לקום ולפתוח את הפה ולפעול נגד זה".

"אחד הדברים הכי חשובים עבורי זה שהחברה שלנו תבין את זה ושכל אחד יכול לעשות משהו. ושזה לא משהו שרק פוליטיקאים אן הממונים על המאבק באנטישמיות צריכים להיות אחראים עליו, כל אחד יכול וצריך לעשות משהו נגד אנטישמיות", הוסיף מאס.

לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל צייץ מאס בחשבון הטוויטר שלו: "העובדה שגרמנים רשאים לחגוג היום, כאשר למדינת ישראל יש יום הולדת – זו מתנה נהדרת. באופן אישי, זהו כבוד גדול עבורי לחגוג בשגרירות הישראלית הערב. מזל טוב, ישראל".

מאס נפגש בישראל בחודש שעבר עם ראש הממשלה בעניין הסכם הגרעין עם איראן. בשיחה עם נתניהו אמר שר החוץ הגרמני כי "עשר שנות פיקוח עדיפות מכלום". בתגובה אמר נתניהו: "ראינו מה קרה עם הפיקוח בקוריאה הצפונית". בנוסף לכך, בפגישתם אמר מאס כי מדינתו מוכנה להטיל סנקציות על תכנית הטילים הבליסטיים של איראן, צרפת כבר הביעה עמדה דומה בעבר.