אהוד ברק

ברק: ישראל צריכה לשקול תגובה אם יעשה שימוש בנשק כימי בגולן

ראש הממשלה לשעבר שיבח את דרך הפעולה בסוריה והתייחס לאיומים של איראן: "לפעול, לא לדבר". ברק אמר כי ההתנהלות באירועים בגבול עם רצועת עזה נכונה
אמיר בר שלום
20 באפריל 2018
22:23

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר הערב (שישי) כי ישראל צריכה לשקול תגובה אם נשיא סוריה בשאר אסד ישתמש בנשק כימי ברמת הגולן. "השימוש בנשק כימי מעבר לגבולנו, יוצר אתגר לישראל. עלינו להבחין בין מה שקורה בעומק סוריה לבין הנעשה בסמוך לגבולנו", אמר ברק בראיון בחדשות השבוע בכאן 11. 

ברק ציין כי הוא חושב שישראל פועלת נכון בסוריה וכי עליה להמשיך "למנוע התקרבות איראנית לגבול ואת המשך שדרוג הטילים". הוא הוסיף כי המסרים שישראל מעבירה לאיראן ולסוריה מיותרים. "על ישראל לעשות ולא לדבר. אין לנו עניין בהתנגשות כוללת, אך על ישראל להיערך לאפשרות כזאת", אמר ראש הממשלה לשעבר. 

עוד אמר בעניין סוריה כי אם ארצות הברית תצא מהסכם הגרעין, לא מן הנמנע שתהיה פעולה נגד איראן. "בהחלט ייתכן שטראמפ ייצא מהסכם הגרעין. איראן תמשיך להנות ממנו. יש סכנה שארצות הברית תארוב להזדמנות לפעול צבאית נגד איראן", אמר ברק בראיון.

 ראש הממשלה לשעבר, ומי שהיה גם שר הביטחון והרמטכ"ל, התייחס להתפרעויות בגבול עם רצועת עזה. "עצם הפעילות של צה"ל למנוע פריצת הגדר היא נכונה והכרחית. את הגבול צריך לכבד. אני מזהה הפקת לקחים מאירועי הגד הקודמים, אך חושש שהלקח מהאירועים יכול לחלחל ליהודה ושומרון", אמר ברק.

 ברק סרב לדבר על אפשרות של חזרה לפוליטיקה: "אני לא מתכוון לחזור בשלב הזה, מקווה שלא אדרש לכך. העולם מסובך, מקווה שלא יקרה". הוא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הנאום בטקס הדלקת המשואות: "ההתנהגות של ראש הממשלה בטקס הייתה דבר ירוד שמבזה אותו ואת הציבור".