סוכת אבלים מחוץ לבית המהנדס בעזה, היום
צילום: אי-פי

משפחת גולדין: לא לאפשר את קבורת המהנדס עד להשבת הגופות מעזה

לדברי משפחת גולדין, הקמת סוכת האבלים ברצועה - עדות שחמאס מתכוון לקיים הלוויה תקשורתית; הנייה: המוסד חיסל אותו, יהיה בינינו חשבון פתוח
גילי כהן ונמרוד ליכטנשטיין
21 באפריל 2018
23:10

 משפחתו של הדר גולדין, קצין צה"ל שגופתו מוחזקת ברצועת עזה, דורשת שממשלת ישראל לא תאפשר להשיב לקבורה את גופתו של פאדי אל בטש, המהנדס הפלסטיני שחוסל הבוקר בידי אלמונים במלזיה.

בפניית המשפחה למתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, ולמזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תא"ל אליעזר טולדנו, צוין כי היא מתנגדת למהלך. זאת, כל עוד חמאס ממשיך להחזיק בגופות של בנם ושל סמ"ר אורון שאול ושל האזרחים הנעדרים. עוד הזכירה המשפחה כי פתיחת סוכת האבלים בעזה, לאחר היוודע דבר מותו של אל בטש, היא עדות ברורה לכך שחמאס מחכה להזדמנות לקיים לוויה תקשורתית שיש למנוע את קיומה.


"הבהרנו לכל הנוגעים בדבר שעמדתנו בעניין זה ברורה ונחרצת ושאין להשיב את גופתו של אל בטש לקבורה בעזה", נמסר מהמשפחה. "אנו משוכנעים שישראל צריכה לפנות בעניין הזה גם למצרים ולא לאפשר את העברת הגופה של המחבל דרך מעבר רפיח".

גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, קרא הערב שלא לאפשר את החזרת גופתו של אל בטאש, ואמר כי יעלה את הנושא מחר בישיבת הממשלה.

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר כי לאויב הישראלי חשבון פתוח עם העם הפלסטיני ובפרט לאחר שהעביר את המערכה לחוץ לארץ. "ישנה שרשרת של חיסולים שהאויב עומד מאחוריהם ומצריכה התייחסות למגמה המסוכנת הזו של האויב", אמר הערב הנייה בסוכת האבלים בעזה. הוא האשים את המוסד בהתנקשות וטען כי העיתוי נועד להסיט את אור הזרקורים מהפשעים שעושה ישראל על גדר המערכת בעזה. הוא אמר כי מותו של ד"ר אל-בטש הוא אובדן גדול ותקיפה בוטה נגד כל בני העם הפלסטיני וציין כי משלחת מטעם חמאס באה למלזיה לפגישות עם הבכירים שם כדי לעמוד מקרוב אחר החקירה בנושא.

סגן ראש ממשלת מלזיה, אחמד זהיר חמידי, אמר כי נבדקת מעורבותם של "סוכנים זרים" במעשה. לדבריו, את ההתנקשות מוקדם יותר היום ביצעו "גברים לבנים" שנהגו על אופנוע מסוג ב.מ.וו. הוא הוסיף כי ייתכן שלהריגתו של אל בטאש יש קשר לכך שהפך "לעול עבור סוכנויות מודיעין זרות העוינות את פלסטין".

אל בטש, בן 35 מעזה, נורה הבוקר למוות בקואלה למפור, בירת מלזיה. לפי סוכנות הידיעות רויטרס הוא התמחה בהנדסת חשמל ועבד באוניברסיטה מקומית. לפי דיווחים פלסטיניים ודיווחים במלזיה, אל בטש חוסל על ידי שני מתנקשים שרכבו על אופנוע וירו בו בעת שהיה בדרכו מביתו לתפילת הבוקר במסגד. בסוכנות רויטרס דווח מפי המשטרה המקומית כי המתנקשים תועדו במצלמות אבטחה ממתינים לו כ-20 דקות.