איילת שקד ואסתר חיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שקד לכאן רשת ב': "ישראל הייתה דמוקרטיה לתפארת גם בלי בג"ץ"

שרת המשפטים התייחסה לחוק עוקף בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות, והוסיפה: "בית המשפט לקח את הסמכות לבטל חוקים מבלי שקיבל אותה בצורה מפורשת מהכנסת". השר אלי כהן: "בג"ץ הרוויח ביושר את פסקת ההתגברות"
מערכת כאן חדשות
23 באפריל 2018
09:00
עודכן ב 09:51

שרת המשפטים איילת שקד, שמבקרת בימים אלו באתיופיה, התייחסה הבוקר (שני) לסערה סביב חוק עוקף בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות, ואמרה כי עד אמצע שנות ה-90 לא הייתה פגיעה חמורה בזכויות אדם בארץ ומדינת ישראל הייתה דמוקרטיה לתפארת גם בלי בג"ץ.

שרת המשפטים הדגישה כי החוק הזה נחוץ. "בית המשפט לקח את הסמכות לבטל חוקים מבלי שקיבל אותה בצורה מפורשת מהכנסת. רוב של 61 חברי כנסת הוא מספיק", אמרה שקד בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

"היום ברוב הדמוקרטיות לבית המשפט יש סמכות לבטל חוקים, אבל ברוב הדמוקרטיות השופטים נבחרים בידי הדרג הפוליטי. גם עם פסקת התגברות נמשיך להיות דמוקרטיה חזקה", אמרה שרת המשפטים והוסיפה כי "בית המשפט העליון הוא מוסד חשוב ומוערך בארץ ובעולם, אבל האיזון בין הכנסת, הממשלה ובית המשפט צריך להשתנות. הכל נאמר, צריך להכריע".

שקד התייחסה גם ליוצאי אתיופיה שמחכים ליישום החלטת ממשלה כדי לעלות לארץ: "זה לא פשוט. לא מתכוונים להביא את כולם בבת אחת, יש לזה עלות תקציבית גבוהה והרבה השלכות. מדובר בזרע ישראל שאינן יהודים על פי ההלכה. אני לא רוצה לנקוב בלוח זמנים כדי שאף אחד לא יחייה באשליות או ייכנס ללחץ. זה תהליך מורכב ואני מקווה שהוא יסתיים".

השר אלי כהן: "בג"ץ הרוויח ביושר את פסקת ההתגברות"

שר הכלכלה אלי כהן אמר בנושא חוק עוקף בג"ץ כי "בית המשפט הרוויח ביושר את פסקת ההתגברות - תפקידו הוא לשפוט על פי החוקים, לא לקבוע אותם ולא לבטל את מדיניות הממשלה". כהן הוסיף כי בית המשפט שכח את עקרון הפרדת הרשויות והיה אטום לזעקתם של תושבי דרום תל אביב.

כהן התייחס לניסיון להדיח את חברת הכנסת חנין זועבי ואמר כי לא יכול להיות מצב שבו חברים בכנסת מייצגים את האינטרסים שח אויבינו. "היא צריכה להיות חברת פרלמנט בעזה. מהלך הדחתה מתבקש", אמר השר.

"בדמוקרטיה אתה לא יכול להיות במצב שבו אתה מסית לטרור ופועל לאלימות. אין אף פרלמנט בעולם, שאחד מחבריו פועל נגד המדינה. זועבי חפצה שלא תהיה מדינת ישראל. אם היה לי טיפת כבוד עצמי, היא הייתה צריכה לעזוב", אמר כהן.