נתניהו וחיות
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

לבקשת נשיאת העליון: נדחה הדיון בנושא חוק עוקף בג"ץ

בלשכת ראש הממשלה פנו בבקשה לתיאום פגישה לשבוע הבא, ונשיאת העליון חיות הביעה את הסכמתה - בתנאי שהדיון בוועדת השרים יידחה. בליכוד טענו כי הדחייה נבעה מנסיעתה של שקד לחו"ל, ותקפו: "בבית היהודי לא מחמיצים הזדמנות לירות בנגמ"ש"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
23 באפריל 2018
19:33
עודכן ב 20:54

הדיון בוועדת השרים בנוגע לחוק לעקיפת בג"ץ נדחה הערב (שני), לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה לשרת המשפטים, איילת שקד, וביקש ממנה לדחות אותו. נתניהו עשה זאת לבקשת נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שהתנתה את הסכמתה להיפגש עמו בדחיית הדיון. השרה שקד הסכימה למהלך.

האזינו לראיון של שקד בכאן רשת ב' על חוק עוקף בג"ץ:

בליכוד הכחישו הערב את הפרסומים בנוגע לסיבה לדחיית הדיון, ותקפו בחריפות את הבית היהודי: "שוב ספין של הבית היהודי, שלא מחמיצים הזדמנות לעוות את העובדות ולירות בתוך הנגמ״ש. בישיבת ראשי הקואליציה האחרונה סוכם שמיד לאחר יום העצמאות ראש הממשלה ושרת המשפטים ייפגשו עם נשיאת בית המשפט העליון. כיוון ששרת המשפטים טסה לחו״ל עד סוף השבוע, הפגישה עם נשיאת העליון נדחתה ליום ראשון ולכן גם ההצבעה נדחתה. זאת הסיבה לדחייה ולא שום סיבה אחרת".

מלשכתה של שקד נמסר: "ראש הממשלה ביקש מהשרה שקד לדחות בשבוע את הדיון על פסקת ההתגברות. השרה שקד נענתה לבקשתו והיא תקיים את הדיון שבוע לאחר מכן. השרה שקד לא תסכים לדחיה נוספת ולמסמוס הצעת חוק חשובה זו".

ראש הממשלה צפוי להיפגש עם נשיאת העליון ועם השרה שקד בעניין, לאחר שהיום בשעות הצהריים פנו מלשכת ראש הממשלה וביקשו לתאם פגישה עם חיות פגישה בנושא, ליום ראשון הקרוב ב-09:00. הנשיאה חיות הודיעה כי היא מוכנה להיענות להזמנה - ובלבד שהישיבה של ועדת השרים לענייני חקיקה, שנקבעה לאותו היום בעניין זה, תידחה בשבוע לפחות. זאת, כדי לאפשר הידברות עניינית בנושא. עד כה טרם תואמה סופית הפגישה.

האזינו לשר הכלכלה אלי כהן: "בג"ץ הרוויח ביושר את פסקת ההתגברות"

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 על קיומם של המגעים לפגישה בין נתניהו לחיות. זאת, כחלק מבקשת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לדיאלוג ולימוד כתנאי לשינוי הדרמטי בחקיקה, ברקע הניסיונות לקדם את פסקת ההתגברות וחוק חדש לגירוש של מסתננים.

שקד התייחסה הבוקרלסערה סביב חוק עוקף בג"ץ בראיון לכאן רשת ב'. היא אמרה כי עד אמצע שנות ה-90 לא הייתה פגיעה חמורה בזכויות אדם בארץ, וכי מדינת ישראל "הייתה דמוקרטיה לתפארת גם בלי בג"ץ".

"בית המשפט לקח את הסמכות לבטל חוקים מבלי שקיבל אותה בצורה מפורשת מהכנסת. רוב של 61 חברי כנסת הוא מספיק", אמרה השרה בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה". לדבריה, "היום ברוב הדמוקרטיות לבית המשפט יש סמכות לבטל חוקים, אבל ברוב הדמוקרטיות השופטים נבחרים בידי הדרג הפוליטי. גם עם פסקת התגברות נמשיך להיות דמוקרטיה חזקה".

ברקע המחלוקות בסוגיית פסקת ההתגברות, גורמים בקואליציה אמרו לאחרונה לכאן חדשות כי "כלל לא בטוח שראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה להוביל לבחירות בעקבות החוק לעקיפת בג"ץ". לדברי הגורמים, מטרתו העיקרית של נתניהו היא תיקון הרושם בקרב קהל הבוחרים, שנוצר בעקבות הסכם מבקשי המקלט שנחתם עם האו"ם לפני כשבועיים ובוטל לאחר מכן.